Prawykonaniem utworu Krzesimira Dębskiego "Against Nothingness" w czwartek w Centrum Kultury Wilanów zainaugurowano ogólnopolski Festiwal "Obrazy z Conrada". Zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej impreza potrwa do 26 listopada br.

Podczas inauguracji festiwalu prawykonanie ośmioczęściowego utworu "Against Nothingness" poprzedzone zostało odczytaniem wybranych fragmentów z "Tajnego agenta" Conrada.

"Tajny agent jest powieścią, którą wybrałem i zilustrowałem muzyką, a właściwie nie tyle jest to ilustracja, co obraz dźwiękowy" - powiedział PAP kompozytor Krzesimir Dębski. "To jest nawet coś lepszego niż tylko kryminał, w tej książce Joseph Conrad wypowiedział się na tematy polityczne" - dodał Dębski, przypominając, że pisarz napisał tę powieść w Londynie, wkrótce po upadku rewolucji 1905 r. w Rosji.

Jego zdaniem, to jest "antyrewolucyjny szkic, w którym Conrad zdemaskował głupotę i bezczelność przywódców politycznych, a szczególnie rewolucjonistów i anarchistów". "Chcąc nie chcąc napisałem muzykę polityczną, w której jest troszkę i horroru, i kryminału" - dodał.

Utwór Krzesimira Dębskiego, pod dyrekcją Sławomira Wróblewskiego, wykonał Zespół Kameralny Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w składzie: Karina Maria Kamizela (flet), Bogdan Kraski (klarnet), Henryk Kaliński (waltornia), Bartosz Kołsut (akordeon), Julia Monkiewicz (harfa), Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Michał Styczyński (altówka) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

"Pomysł festiwalu wziął się z sympatii, a wręcz wielkiej słabości do literatury" - mówiła PAP kurator festiwalu Małgorzata Kołcz. Wyjaśniła, że "wybrano książki Conrada, po które rzadko się sięga".

Kurator festiwalu przypomniała, że w przedsięwzięciu biorą udział kompozytorzy polscy i Anglik. "Myślę, że będzie to bardzo ciekawa podróż przez literaturę Conrada i przez muzykę współczesną, którą bardzo mocno staramy się propagować" - dodała.

Podczas spotkania z publicznością przed koncertem Krzesimir Dębski wyjaśnił, że "jego utwór wiąże się z przeżyciami z dzieciństwa Conrada". Przypomniał, że "po powstaniu styczniowym rodzice i rodzina pisarza zostali zesłani za działalność przeciwko caratowi na Syberię" w wyniku czego "młody Józef nabrał obrzydzenia do rewolucji".

Kompozytor ujawnił, że komponowanie utworu "Against Nothingness" zajęło mu ok. trzech tygodni. Przyznał, że ma "poczucie, iż po raz pierwszy udało się połączyć prozę i komentarz muzyczny".

Zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogólnopolski Festiwal "Obrazy z Conrada" prezentuje literaturę Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego i nowo skomponowane utwory muzyczne oparte na motywach powieści autora "Lorda Jima". Specjalnie z okazji festiwalu nową muzykę napisali kompozytorzy - Krzesimir Dębski, Jarosław Siwiński, Adrian Williams i Adam Porębski. Podczas pięciu festiwalowych koncertów miłośnicy literatury i muzyki będą mogli wysłuchać ich prawykonań, a muzyce towarzyszyć będzie czytanie fragmentów powieści przez aktorów.

Następne festiwalowe koncerty zaplanowano: 4 września w Grodzisku Mazowieckim (prawykonanie utworu Jarosława Siwińskiego zainspirowanego powieścią "Ocalenie"), 17 października w Radomiu (prawykonanie kompozycji Adriana Williamsa zainspirowanej "W oczach Zachodu") i 9 listopada w Lesznie (utwór Adama Porębskiego inspirowany "Smugą cienia").

Podczas koncertu finałowego, 26 listopada br., w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wykonane zostaną fragmenty wszystkich nowo skomponowanych utworów.

Festiwal zorganizowano w ramach programu MKiDN "Conrad 2017".