12 zespołów i wykonawców z Afryki, Ameryki Pd., Azji i Europy wystąpi na rozpoczynającym się w środę w Gdyni Globaltica World Cultures Festival. Większość zagra w Polsce po raz pierwszy. To 13. edycja tej imprezy, adresowanej do miłośników world music i etno.

"Skupiamy się na prezentacji różnorodności kulturowej świata głównie pod względem muzycznym, ale także innych form działalności artystycznej takich jak film czy sztuki plastyczne. Nie zapominamy jednak o polskiej tradycji i własnych korzeniach. Dlatego też za każdym razem pojawiają się wykonawcy, którzy inspirują się w swojej twórczości rodzimą muzyką ludową” - powiedział PAP dyrektor artystyczny Globaltica, Piotr Pucyło.

Dodał, że na festiwalu Globaltica wszyscy wykonawcy są traktowani jednakowo i nikomu nie nadaje się statusu gwiazdy.

„Nie uznajemy headlinerów. Choć oczywiście jest tak, że jedni artyści są cenieni na świecie bardziej, a inni mniej. My staramy się jednak nikogo w szczególny sposób nie wyróżniać” – wyjaśnił.

Na Globaltice wystąpi Alsarah, urodzona w Sudanie wokalistka, autorka tekstów i etnolog. Obecnie mieszka w Nowym Jorku na Brooklynie. Jest artystką, która swoją twórczość określa mianem wschodnioafrykańskiego retropopu. W Gdyni wystąpi z grupą The Nubatones.

Kolejny artysta to pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Aly Keita. Jest on jednym z największych wirtuozów balafonu, perkusyjnego instrumentu melodycznego z Afryki Zachodniej. Dźwięk wytwarza się poprzez uderzanie pałeczkami w drewniane płytki różnej długości i grubości. Jako rezonator używane są wysuszone tykwy, w których otwory zakleja się cienką folią.

W Gdyni wystąpi także brytyjska orkiestra dęta Bollywood Brass Band wraz z Jyotsna Srikanth, która jest wiodącą skrzypaczką reprezentującą klasyczny styl karnatyczny, wywodzący się z południowoindyjskiej tradycji.

Z Maroka na festiwal przybędzie Chigaga Group. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę Hassani popularną na obszarach okolic Sahary. Gatunek ten charakteryzuje się transowymi rytmami, zawodzącymi śpiewami i riffami gitarowymi przywodzącymi na myśl bluesa.

La Yegros to charyzmatyczna wokalistka z Buenos Aires. Jej muzyka to mieszanka elementów nowoczesnych i ludowych: chamame dub połączony z funkującymi dźwiękami copla, cumbia oraz rapu.

Kolejny wykonawca to Pat Thomas, który odegrał wyjątkową rolę w historii zachodnio-afrykańskiej muzyki highlife - gatunku, który łączy w sobie tradycyjne elementy muzyki ghanijskiej z brzmieniem instrumentów europejskich.

W Gdyni pojawi się także Refugees for Refugees - zespół utworzony przez 10 muzyków będących rezydującymi w Belgii uchodźcami, pochodzącymi z Tybetu, Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu. Są to doświadczeni muzycy, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie.

Koreańska wokalistka Kwon Songhee wraz ze swoją grupą Pansori Lab prezentuje współczesną wersję tradycyjnego pansori. To rodzaj tradycyjnej muzyki koreańskiej, opowiadającej historie w formie teatru muzycznego, z dwoma muzykami dzielącymi scenę - wokalistą (sorikkun) i perkusistą (gosu).

Czteroosobowy męski zespół Tenores Di Bitti rozpoczął swoją działalność w 1974 roku. Pochodzi z małej wioski usytuowanej w centralnej części Sardynii. Grupa wykonuje tradycyjny polifoniczny śpiew zwany canto a tenore.

Trio Trad.Attack (Estonia) swoje inspiracje do nowoczesnej muzyki czerpie z archiwalnych nagrań starych estońskich pieśni tradycyjnych. Od czasu debiutu w 2014 r. zespół otrzymał w swojej ojczyźnie 14 nagród muzycznych i koncertował w prawie 30 krajach.

Polskę na festiwalu Globaltica reprezentować będzie Kapela Brodów, a także w części, powstała w 2008 r., grupa Dagadana, która łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Festiwal Globaltica potrwa do niedzieli 23 lipca. Muzycy występować będą na plenerowej scenie w Parku Kolibki w dzielnicy Orłowo, a także w znajdującej się na terenie parku Starej Wozowni.

Imprezami towarzyszącymi podczas Globaltica będą m.in. pokazy filmów w Gdyńskim Centrum Filmowym, a także warsztaty muzyczne i teatralno-plastyczne. W programie jest również np. spotkanie z założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską.