Premierowe pokazy filmów, noc horrorów w poznańskim Zamku i spotkania z twórcami, w tym z aktorką Magdaleną Boczarską i reżyserem Kubą Czekajem, złożą się na 2. edycję festiwalu „Nic się tu nie dzieje”. Tegoroczna odsłona rozpocznie się 4 sierpnia w Poznaniu.

Twórcy festiwalu podkreślają, że tytuł przedsięwzięcia to nawiązanie do powszechnej tezy, że latem w mieście nie ma co robić i „nic się nie dzieje”. Już po raz drugi w stolicy Wielkopolski poznańskie kina studyjne będą udowadniać mieszkańcom i turystom, że lato w mieście nie musi być nudne.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą głównie w trzech kinach studyjnych: Rialto, Muzie i Pałacowym. We wtorek na konferencji prasowej zaprezentowano pierwsze szczegóły tegorocznego programu.

„Jednym z gości w Kinie Pałacowym w CK Zamek będzie w tym roku Magdalena Boczarska, odtwórczyni głównej roli w filmie +Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej+. Stworzyliśmy też autorski program +nocy horrorów w zamczysku+, podczas której będziemy korzystali z naszych zamkowych przestrzeni. Horrory będą różne – w różnych stylistykach, z różnych krajów” – mówiła Ewa Kujawińska z Kina Pałacowego.

W ramach festiwalu w Kinie Pałacowym odbędzie się także pokaz niemego filmu „Aelita” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Pustki. „Aelita” to jeden z pierwszych filmów science-fiction, oparty na powieści Aleksego Tołstoja, którego akcja rozgrywa się zarówno w realiach sowieckich, jak i na Marsie.

W kinie Muza natomiast przedpremierowo wyświetlony zostanie film Kuby Czekaja „Królewicz Olch”. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem. W Muzie widzowie będą mogli zobaczyć też premierę filmu dokumentalnego „Advanced Style” opowiadającego o modowych potyczkach i stylizacjach kobiet między 60 a 95 rokiem życia.

W kinie Rialto z kolei, uczestników wydarzenia będą czekały m.in. dwa pokazy filmów krótkometrażowych oraz pokaz filmu „unReal”. Jak tłumaczył Piotr Zakens „to pierwszy w historii film rowerowy nakręcony w technologii 4K". "To świetny dokument pokazujący ludzi, którzy jeżdżą na rowerze w naprawdę niezwykły sposób, a podczas filmu można naprawdę poczuć jak przekracza się granice grawitacji i strachu” - dodał.

W tym roku organizatorzy wydarzenia chcą także „wyjść z kinem” w przestrzenie miasta. Na poznańskich blokowiskach, osiedlach m.in. Czecha, Rusa i Łokietka organizowane będą animacji dla dzieci, a wieczorami pokazy kina plenerowego.

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano również seanse w schronie przeciwatomowym. Wydarzenie uzupełniać będą m.in. animacje klubu fantastyki Druga Era. Tegoroczna edycja festiwalu "Nic się tu nie dzieje" potrwa do 8 sierpnia.