PRAWO & INTERNET | Czy w sieci wszystko wolno? Jak budować kulturę w cyfrowym świecie? Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł kultury? – to pytania, na które będziemy starali się odpowiedzieć w czasie rozmowy z Fundacją Legalna Kultura, muzykami Abradabem i Eskaubeiem. Spotkanie w klubie festiwalowym poprowadzi Grażyna Bochenek. Zapraszamy!
ikona lupy />
Abradab (Marcin Marten) / Media

XXI wiek wraz z Internetem przyniósł rewolucję na polu dostępu do treści kultury i ich dystrybucji. Staliśmy się częścią globalnego społeczeństwa cyfrowego, które komunikuje się ze sobą i funkcjonuje na płaszczyźnie wirtualnej stanowiącej nieodłączny element naszej pracy, rozrywki i często również życia osobistego. Dynamiczne zmiany stanowią wyzwanie dla prawa autorskiego - stworzonego dla świata materialnego. Mimo pojawiających się nowych rozwiązań Internet to wciąż rzeczywistość nieskodyfikowana, w której trudno jest pogodzić interesy twórców i odbiorców kultury. Pojawiają się pytania o przyszłość branży kreatywnej, zagrożenia i korzyści dla twórców oraz ich rolę w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, a także rolę odbiorców, którzy mimo woli są współodpowiedzialni za budowanie kultury cyfrowej.

Fundacja Legalna Kultura promuje korzystanie z kultury z legalnych źródeł, uświadamia zagrożenia związane z piractwem i fakt, że kultura jest wspólnotą twórców i odbiorców. Misja LK jest oparta na pozytywnym przekazie, Fundacja pokazuje, jak korzystając z najnowszych technologii pozostać człowiekiem etycznym. Legalna Kultura prowadzi m.in.: kampanie społeczne „W czerni kina”, „Kultura na widoku”, warsztaty dla uczniów i nauczycieli „Otwarte Drzwi Do Kultury” oraz portal www.legalnakultura.pl promujący legalne źródła kultury.

Uczestnicy rozmowy:

ikona lupy />
Eskaubei, fot. Patryk Kaflowski / Media

Abradab (Marcin Marten) - legenda polskiego rapu, żywy klasyk. Założyciel zespołu Kaliber 44 i twórca solowy. Współautor i autor takich albumów jak „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” czy „Emisja spalin”. Raper łączący inteligentne teksty, hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów i wyraźnymi wpływami funku oraz reggae, często do bitów i skreczy dodaje żywe instrumenty. Ma na swoim koncie wiele muzycznych nagród, współpracowali z nim między innymi: Gutek, Tede, O.S.T.R., Dj Feel-x, Marika, Rahim i Voo Voo.

ikona lupy />
Fundacja Legalna Kultura promuje korzystanie z kultury z legalnych źródeł, uświadamia zagrożenia związane z piractwem i fakt, że kultura jest wspólnotą twórców i odbiorców. / Media

Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz - jeden z pionierów łączenia hip hopu i muzyki improwizowanej. Związany ze sceną hip hopową od początków jej istnienia w Polsce. Współtworzy zespół Eskaubei i Tomek Nowak Qurtet, współpracował między innymi z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Jakubek, Ten Typ Mes, Bernard Maseli, Vitold Rek. To również dziennikarz muzyczny i promotor kultury.

Kinga Jakubowska – kulturoznawca, prezes Fundacji Legalna Kultura i autorka Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura, projektów Otwarte Drzwi do Kultury i Kultura Na Widoku. Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją filmów, posiada długoletnie doświadczenie w sektorze edukacji filmowej i medialnej. Autorka wielu projektów i publikacji z zakresu kultury, prowadzi wykłady w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Marcin Kotyła - edukator, animator kultury, socjolog. W Fundacji Legalna Kultura prowadzi działalność edukacyjną z prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury w sieci i bezpieczeństwa w Internecie. Interesują go przemiany zachodzące na styku kultury i technologii, a także zmiany modeli korzystania z zasobów sieci. W ramach kampanii społecznej Legalna Kultura realizował projekty Kultura Na Widoku i Otwarte Drzwi Do Kultury.

Sobota, 24 czerwca, 15:00-16:00, klub festiwalowy „Wschodu Kultury”.