Angielski zespół The Kooks, Kayah, KALIBER 44, L.U.C, Kamil Bednarek, Brodka, LemON to niektóre z gwiazd tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.

W programie festiwalu znajdzie się około 40 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i animacje dla dzieci. Rzeszów odwiedzi łącznie 350 artystów z 9 krajów.

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie jest częścią większego przedsięwzięcia – Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz siódmy, ale po raz piąty będzie częścią Wschodu Kultury.

Impreza rozpocznie się w czwartek. Od rana tego dnia będzie można zobaczyć wystawy plenerowe, w tym m.in. „Dobranocki ze Wschodu” przygotowaną przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie; „Sięgając do korzeni” - wystawę z fotoplastykonem, która łączy rzeszowskie dziedzictwo fotograficzne z dziedzictwem pogranicza polsko-białoruskiego, i przedstawia Rzeszów współczesny i ten z przełomu XIX i XX w.; wernisaże wystaw malarstwa i grafiki białoruskich artystów i wystawy fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.

Jedną z atrakcji będzie kolejna odsłona cyklu Art Celebration: East United. W tym roku muzycy związani z Podkarpaciem uczczą w swoich występach legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko. W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” - programu sygnowanego przez Vitolda Reka, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego kontrabasistę i kompozytora.

Ponadto w czasie koncertu zaproszeni muzycy wraz z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają kompozycje Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańko w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka.

Tego dnia odbędą się też warsztaty muzyczne i tworzenia grafiki, spotkanie ze studentami na temat zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, widowisko rodzinne „Opowieści o stworzeniu świata” i projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności”.

Jednak największym wydarzeniem Stadionu będzie koncert główny, który co roku przyciąga tysiące widzów i stał się już kulturalną wizytówką miasta. Odbędzie się on drugiego dnia imprezy, w piątkowy wieczór. Na ogromnej scenie na stadionie miejskim w Rzeszowie wśród multimedialnej scenografii wystąpią polskie gwiazdy, które z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają w duetach wspólnie przygotowane wcześniej utwory. Koncert będzie transmitowany przez TVP S.A.

Koncert rozpoczną: Biszz&Radex i Bovska, a po nich wystąpią duety: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania). Gwiazdą koncertu głównego będzie zespół The Kooks - angielski indie rockowy zespół pochodzący z Brighton. Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa.

W kolejnych festiwalowych dniach przewidziano jeszcze koncerty zespołu 5`nizza, który tworzą Siergiej Babkin i Andriej „San” Zaporożec; zespół łączy różne style muzyczne: reggae, ragga przez hip-hop i beatbox, muzykę kabaretową, jazz i punk-rock; L.U.C-a z zespołem Rebel Babel Ensemble, który podczas Europejskiego Stadionu Kultury stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski. Wystąpią oni z gościnnym udziałem Kayah i KALIBER 44.

Będzie można posłuchać też białoruskiej muzyki klubowej i obejrzeć spektakl baletowy „Le Spectre de la Rose”, z muzyką na żywo w wykonaniu Szymona Tomczyka.

W programie festiwalu znajdą się jeszcze m.in. spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” z Piotrem Cyrwusem w roli głównej, rzeszowska prapremiera dzieła All Night Vigil Rachmaninowa, w wykonaniu Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Dzieło jest uważane za najcenniejsze dziedzictwo muzyczne kościoła prawosławnego, powstało na kanwie tradycyjnych melodii Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Grecji. Będzie też video mapping na drzewie, teatr fotografii, warsztaty dla dzieci, „Kino ze Wschodu”, zawody taneczne Hip-Hop, silent disco.

Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia Art’N’Music Festival - planowana jest w Lublinie w lipcu; a we wrześniu w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar.

Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny, impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Europejski Stadion Kultury był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 r. również w Lublinie. Od 2013 r. do imprezy dołączył Białystok, i od tego czasu w tych trzech miastach realizowany jest wspólny projekt Wschód Kultury.

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz samorządy Rzeszowa, Białegostoku i Lublina.