Legendarny pianista Byron Janis wydaje album „Byron Janis Live on Tour", na którym znajdują się wcześniej niepublikowane nagrania koncertów na żywo w wykonaniu znanego artysty. Jest to pierwsza publikacja nowego materiału mistrza Janisa w ciągu ostatnich dwudziestu lat i zbiega się ona z 70. rocznicą wydania pierwszej płyty winylowej RCA wówczas 19-letniego pianisty pod tytułem „Bach/Liszt, Chopin" w roku 1947.

Album „Byron Janis Live on Tour" zawiera wcześniej niepublikowane nagrania dwunastu utworów skomponowanych przez Haydna, Chopina i Liszta. Na płycie znalazły się także dwa utwory skomponowane na scenę i ekran przez samego Janisa, a także utwór na dwa fortepiany wykonany z Cy'em Colemanem oraz piosenka „David's Star" skomponowana przez artystę, do której jego syn Stefan napisał słowa. Album jest dedykowany właśnie synowi, który zginął na atak serca w lutym tego roku. Album wydała wytwórnia Janis Eleven Enterprises, LTD dnia 23 maja w celu upamiętnienia 89. urodzin artysty w dniu 24 marca 2017 r. Każdemu albumowi z serii towarzyszy wydanie limitowane na płycie winylowej.

Multimedialny komunikat prasowy dostępny jest tutaj: https://www.multivu.com/players/English/8108051-byron-janis-live-on-tour-volume-one/

Album jest pierwszym z trzech planowanych w muzycznej serii. Następnie mistrz Janis opublikuje „Live from Leningrad", nagranie z koncertu z początku lat sześćdziesiątych w Rosji. Nagranie powstało bez wiedzy artysty w czasach, kiedy występował dla ambasadora kultury USA w Związku Radzieckim, a przesłane do niego zostało sześćdziesiąt lat później. Następnie opublikowany zostanie album „Byron Janis Live on Tour, Volume II". Podobnie do pierwszego albumu trzeci album z serii zaprezentuje kompilację nagrań z wystąpień na żywo artysty.

O Byronie Janisie

Byron Janis jest jednym z najbardziej uznanych pianistów na świecie. Zadebiutował w wystąpieniu orkiestralnym w wieku 15 lat z orkiestrą symfoniczną NBC i dyrygentem Toscaninim, a następnie został pierwszym studentem wybranym przez Vladimira Horowitza. W wieku 18 lat został najmłodszym w historii artystą, który podpisał kontrakt z RCA Victor Records. Dwa lata później, w roku 1948, zadebiutował w znanej hali koncertowej Carnegie Hall, które to wystąpienie uznano za wielki sukces. Pianista towarzyszył każdej dużej orkiestrze symfonicznej tak w USA, jak i za granicą.

Janis był pierwszym amerykańskim artystą wytypowanym do udziału w wymianie kulturowej w 1960 roku między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, a na okładce czasopisma „The New York Times" okrzyknięto go „ambasadorem przełamującym bariery zimnej wojny".

W 2012 r. wytwórnia EMI opublikowała album „Chopin Collection" Byrona Janisa, kompilację nagrań utworów chopinowskich, w tym po raz pierwszy na CD dwa nieznane wcześniej kompozycje walców Chopina odkryte przez pianistę na Uniwersytecie Yale (dwie pozostałe wersje zostały odkryte w Chateau de Thoiry we Francji).

Wytwórnia filmowa Paramount pracuje nad filmem biograficznym na podstawie życia artysty, w którym Martin Scorsese ma być producentem, a Peter Glanz - scenarzystą.

Żoną artysty jest Maria Cooper, córka legendy Hollywood Gary'ego Coopera.

Byronjanislive.com | Byronjanis.com | FB:Byron Janis | @byronjanismusic