Radiową Noc Muzeów w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica otworzy konkurs literacki dla dzieci i dorosłych z nagrodami - "Czytamy bajki”; będą to też warsztaty radiowej dykcji i kultury słowa. Dla odważnych - możliwość recytacji wybranego fragmentu tekstu literackiego z rejestracją na płycie kompaktowej. W programie także przykłady archiwalnych nagrań w wykonaniu mistrzów słowa.

"Goście naszego wieczoru pn. Warszawski Mikrofon Polskiego Radia będą mieli okazję wysłuchać oryginalnych nagrań słowno-muzycznych ilustrujących dwa światy: artystyczną elegancję stolicy oraz życie jej ubogich zaułków. Ukazane zostaną codzienność i zabawa. Gwiazdy znanych estrad i miejscy bardowie – dawne szlagiery, wspomnienia, warszawska gwara i ballady uliczne - powiedziała PAP Małgorzata Barucka, która wraz z Teresą Barucką przygotowała prezentację multimedialną z komentarzem. - Warszawski Duet Sentymentalny Gabriela Mościcka (śpiew i akordeon) oraz Grzegorz Domański (bandżola) przeniosą publiczność w muzyczny klimat przedwojennej Warszawy – przypomną popularne walczyki, polki, foxtroty, slow-foxy, tanga - dodała Barucka.

Będzie okazja, aby posłuchać takich przebojów jak m.in. "Warszawa da się lubić", "Cała Warszawa" czy w ramach wspomnień Stefanii Górskiej o teatrach rewiowych stolicy - piosenki "Panna Mania" w wykonaniu Zuli Pogorzelskiej z 1930 r. Folklor warszawski, zainteresowanie życiem przedmieść, tzw. grajdołków przypomną Stefania Grodzieńska i Tadeusz Olsza a muzycznie zilustruje tango Tadeusza Faliszewskiego "U cioci na imieninach". Będzie też wspomnienie o Stefanie Wiecheckim "Wiechu" i początkach gwary warszawskiej z akompaniamentem tanga andrusowskiego "Znakiem tego". Klimaty ballad apaszowskich przypomną dwie piosenki: "Warszawo, piękna Warszawo" i "Bal na Gnojnej". Podwórkowe piosenki przywoła "Ballada o jednej Wiśniewskiej" i "Nie masz cwaniaka".

"Dla Polskiego Radia – z miłości i potrzeby" to tytuł kolejnej prezentacji z komentarzem. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to odnaleziona w radiowych nagraniach estrada wspomnień: powojenne polskie przeboje—piosenki i inne utwory komponowane z myślą o wykonaniu przed mikrofonem Polskiego Radia. Przedstawiona zostanie ich droga na antenę – od rękopisu partytury do radiowego studia, pierwsi wykonawcy – soliści i zespoły radiowe, głosy archiwalne.

Goście wieczoru usłyszą m.in. piosenkę Karin Stanek "Sobota to mój dzień", "Czerwony autobus" Andrzeja Boguckiego i Chóru Czejanda, "Nie wierzę piosence" w wykonaniu Sławy Przybylskiej czy "Mój pierwszy bal" Kaliny Jędrusik a także "Niedzielę na Głównym" Wojciecha Młynarskiego i piosenkę Czesława Niemena "Pod papugami".

Ponadto obecni dowiedzą się też, co to jest efektoteka, dzięki prezentacji oryginalnych efektów dźwiękowych, zarejestrowanych m.in. na potrzeby radiowych słuchowisk. Przewidziana jest zabawa, czyli ćwiczenie fantazji literackiej na podstawie tematycznego mini-montażu dźwięków—możliwość nagrania na płytę własnych wyobrażeń, a także konkurs z efektami dźwiękowymi.

"Śpiewamy i tańczymy – zabawa przy radioodbiorniku" - to kolejna część wieczoru; przedstawione zostaną w archiwalnych nagraniach piosenki i rytmy w stylu lat sześćdziesiątych znane z radiowej anteny – polskie przeboje, ulubieńcy publiczności, "kolorowa" muzyka na przekór szarej rzeczywistości PRL-u. Dla chętnych potańcówka na parkiecie, jak dawniej – przy radioodbiorniku.

Gospodarzem Radiowej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w godzinach od 19 do 23.35, jest Archiwum Polskiego Radia. Program poprowadzi Andrzej Krusiewicz – spiker Polskiego Radia. Prezentacje multimedialne z komentarzami opracowały Małgorzata Barucka i Teresa Barucka, z którymi współpracowała Joanna Mitko.