Raz w roku otwieramy dla zwiedzających Dom Arcybiskupów Warszawskich, żeby pokazać miejsce, w którym przez 33 lata pracował i mieszkał prymas Wyszyński – mówił kard. Kazimierz Nycz, zapowiadając Noc Otwartą w Domu Arcybiskupów Warszawskich, która odbędzie się 20 maja.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Nycz przypomniał, że Dom Arcybiskupów Warszawskich otwierany jest raz w roku z okazji rocznicy śmierci prymasa Wyszyńskiego. W tym roku dzień otwarty połączony zostanie z warszawską Nocą Muzeów. Odbędzie się pod hasłem "Zakopane w Warszawie".

"Bardzo rzadko zdarza się możliwość, by można było przyjść tutaj z zewnątrz i zobaczyć miejsca, które są ważne ze względu na naszych dwóch patronów, a także z punktu widzenia historii Warszawy i historii Kościoła w Polsce" - zaznaczyła Ewa Czaczkowska, kierownik działu nauki i informacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które jest organizatorem Nocy Otwartej w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Nawiązując do planowanego z tej okazji koncertu Folk Kapeli Góralska Hora Czaczkowska powiedziała, że w ten sposób organizatorzy chcą przypomnieć pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski w 1997 r. "Ci z nas, którzy tam byli, pamiętają doskonale tę mszę św., podczas której górale składali papieżowi hołd jako niekoronowanemu królowi Polski" - dodała.

Reklama

W swoim wystąpieniu kard. Nycz nawiązał do powstającego w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. "Jan Paweł II i kard. Wyszyński to niewątpliwie dwóch największych Polaków XX w. - a w przypadku papieża przełomu tysiącleci - którzy na swoim życiorysie dźwigają sto lat historii Polski. W muzeum chcemy opowiedzieć o tych dwóch osobach, ale również szerzej historię Kościoła XX w. Chcemy opowiedzieć także historię Polski, łącznie z tymi rzeczami, które są wielkie i wspaniałe, jak odzyskanie niepodległości, a także rzeczami trudnymi, jak dwie wielkie wojny światowe" – powiedział kard. Nycz.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski zaznaczył, że misją powstającego muzeum jest "próba spotkania na nowo Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego".

"Spotykamy się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Sali Tronowej. W tej sali jest kilka artefaktów, które będą oglądane potem na ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Jednym z ważniejszych jest tron prymasa Wyszyńskiego, na którym zasiadał również w 1979 r. Jan Paweł II kiedy mówił +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+" - wskazał.

Noc otwarta w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznę się w sobotę o godz. 18. Zwiedzanie będzie możliwe do północy.

W programie znajdzie się wystawa fotograficzna nawiązująca do 20. rocznicy Hołdu Górali złożonego Janowi Pawłowi II w Zakopanem. Anegdoty o mieszkańcach pałacu i jego gościach opowiadać będą m.in. biografowie prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak oraz współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia Anna Rastawicka.