Europejskie Centrum Artystyczne (ECA) im. Fryderyka Chopina w Sannikach, dzięki unijnemu wsparciu i dofinansowaniu samorządu gminnego i wojewódzkiego, przebuduje muszlę koncertową oraz odnowi ogrodzenie tamtejszego zespołu pałacowo-parkowo z końca XVIII wieku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, które ma być realizowane w latach 2017-18, wyniesie ponad 4,5 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, które mieści się w zabytkowym pałacu, gdzie latem 1828 r. gościł kompozytor, pracując tam m.in. nad Rondem C-dur oraz Trio g-moll, to obecnie miejsce organizowanych każdego roku wielu wydarzeń artystycznych, w tym koncertów muzycznych i wystaw.

„Projekt obejmuje przebudowę i rozbudowę muszli koncertowej wraz zapleczem, w tym garderobami oraz powiększenie jej sceny, a także odnowienie i modernizację murowanego ogrodzenia, także w części historycznej, zgodnie z pozwoleniem konserwatora zabytków” – powiedział PAP zastępca dyrektora ECA Waldemar Szymski.

Jak dodał, prace związane z renowacją ogrodzenia zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach planowane są jeszcze w tym roku – powinny rozpocząć się w lipcu, natomiast rozbudowa i modernizacja muszli koncertowej potrwa do połowy 2018 r. Całość inwestycji, oprócz wsparcia unijnego, dofinansują także samorząd Mazowsza - ponad 1 mln zł oraz gmina Sanniki – ponad 221,5 tys. zł, a udział ECA wyniesie 5,5 tys. zł.

Wybudowana w 2008 r. muszla koncertowa zyska nowy wygląd, nawiązujący do elementów architektonicznych pałacu w Sannikach i tamtejszej oranżerii. Zwiększy się powierzchnia użytkowa zaplecza obiektu z niewiele ponad 100 do ponad 217 metrów kw. Powiększy się też scena wraz z tarasami, które zajmują obecnie 160 metrów kw., a po przebudowie będzie to 208 metrów kw.

W ramach projektu odnowione zostanie ogrodzenie zespołu pałacowo-parkowego o łącznej długości ponad 1,5 km, w tym odrestaurowane w części zabytkowej, natomiast w pozostałej części wymienione na nowe z elementami metalowych, zdobionych przęseł.

Wybudowany ok. 1793 r. przez kasztelana gdańskiego Tomasza Tadeusza Pruszaka (1724-1808) w stylu klasycystycznym pałac w Sannikach był od XIX do początku XX wieku wielokrotnie przebudowany wraz z okalającym go parkiem przez kolejnych właścicieli, w tym rodziny: Sapiehów, Natansonów i Dziewulskich.

Zabytkowy pałac poddano generalnemu remontowi i modernizacji także w latach 2011-13 w ramach rewitalizacji obiektu wraz z założeniem parkowym o powierzchni ok. 10 ha.

Prace przy dofinasowaniu unijnym w ramach ówczesnego Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13 polegały m.in. na wzmocnieniu murów, wymianie stropów i posadzek oraz pokrycia dachu, a także na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt został wówczas przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt całej inwestycji wyniósł wtedy ponad 20,7 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł stanowiło wsparcie unijne. (PAP)

mb/ itm/