Mały Przegląd, projekt Sharon Lockhart dla Pawilonu Polskiego w Wenecji, przekroczy granice geograficzne. Wszystko za sprawą cyklu wydarzeń towarzyszących polskiej prezentacji na tegorocznym Biennale, który rozpocznie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki wraz ze światową inauguracją Małego Przeglądu. Projekt Lockhart, zrealizowany z udziałem wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku i zainspirowany Korczakowską ideą oddawania głosu młodym, koncentruje się na potrzebach wchodzących w dorosłość kobiet.

Oficjalnie 57 Międzynarodowa Wystawa Sztuki – La Biennale di Venezia zostanie otwarta dla publiczności 13 maja, zaś pokaz oryginalnych wydań „Małego Przeglądu” z lat 1926–1939 rozpocznie się 26 maja w Zachęcie. Elementem łączącym historię ze współczesnością i Wenecję z Warszawą będzie pokaz w Zachęcie oraz towarzyszące mu warsztaty i spotkania. Odkryją one bogactwo polskich kontekstów projektu Sharon Lockhart, jak również rewolucyjność Korczakowskiej idei walki o prawa dzieci i młodzieży, wsłuchiwania się w ich głos. Podczas pokazu zainicjowanego przez komisarz Pawilonu Polskiego Hannę Wróblewską, trwającego od 26 maja do 4 czerwca, zaprezentowane zostaną oryginalne egzemplarze tygodnika „Mały Przegląd”. Będzie to szansa zapoznania się z archiwalnymi numerami przedwojennego periodyku, który stanowi klucz do działań podjętych przez artystkę. Egzemplarze „Małego Przeglądu” ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie zostaną wypożyczone specjalnie na tę okazję. Działaniom Janusza Korczaka poświęcone są także spotkania organizowane we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań Korczakianum, na które zaproszeni zostaną m.in. redaktorzy i tłumacze pracujący nad przekładami „Małego Przeglądu”.

Dzięki wsparciu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych młodzież z Rudzienka odwiedzi w czerwcu Pawilon Polski w Wenecji, gdzie spotka się z Sharon Lockhart. Na wrzesień planowane jest wystąpienie związane z projektem podczas Kongresu Praw Dziecka i Ósmej Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej pt.: „Otwarte okno – poczucie wolności” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tytuł projektu Lockhart nawiązuje do ukazującego się przed II wojną światową „Małego Przeglądu” – w całości tworzonego przez dzieci dodatku do dziennika „Nasz Przegląd”. „Mały Przegląd”, założony przez Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga i pisarza o rewolucyjnym (także z dzisiejszej perspektywy) spojrzeniu na prawa dzieci, ukazywał się w latach 1926–1939. Tygodnik wypełniały teksty, recenzje i relacje dotyczące wydarzeń politycznych, sportowych czy kulturalnych, nadsyłane przez nastoletnich korespondentów z całego kraju, pokazujące ich wrażliwość, wiedzę oraz celne spostrzeżenia na temat otaczającego świata.

Mały Przegląd Sharon Lockhart to projekt wielowymiarowy, eksplorujący społeczny wymiar tworzenia dzieła sztuki, potrzebę dostrzegania i wsłuchiwania się w głos młodych ludzi. Jest efektem wieloletniej współpracy utytułowanej amerykańskiej artystki z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Stanowi także odzwierciedlenie artystycznej i edukacyjnej fascynacji filozofią Korczaka, którego twórczość Lockhart poznała, pracując w Polsce. Na wystawie w Pawilonie Polskim zobaczymy nowy film i fotografie zrealizowane z udziałem dziewcząt. Towarzyszyć im będą przetłumaczone po raz pierwszy na język angielski numery „Małego Przeglądu”. Koordynatorką zespołu i procesu edytorskiego jest Dorota Karaszewska, prowadząca dział wydawnictw Zachęty. Za redakcję merytoryczną tłumaczeń odpowiada Agnieszka Witkowska-Krych, a redaktorką językową jest Paulina Bożek. W zespole tłumaczy pracują także: Taida Meredith, Elżbieta Petrajtis O’Neill, Grzegorz Nowak, Paulina Bożek i Marek Jeżewski. Autorem szaty graficznej do angielskiego tłumaczenia „Małego Przeglądu” jest Błażej Pindor.

„Jednym z niezwykle istotnych dla Jury elementów, który zdecydował o wyborze projektu Sharon Lockhart do Pawilonu Polskiego, było właśnie przywołanie i uwidocznienie na forum międzynarodowym postaci Janusza Korczaka. Nie poprzez przypominanie jego dramatycznej biografii, ale poprzez odwołanie się do jego metod pedagogicznych. Korczak stworzył pismo będące przez ponad 12 lat forum dla tych, których głos nie był wówczas słyszalny – czyli dzieci. Sharon Lockhart, odwołując się do metod Korczaka, lecz posługując się własnymi środkami wyrazu, także traktuje dzieci, będące tematem jej pracy, podmiotowo” – opowiada Hanna Wróblewska, komisarz Pawilonu Polskiego.

Pawilon Polski na 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
Sharon Lockhart. Mały Przegląd

Wenecja, 13 maja – 26 listopada 2017
kuratorka: Barbara Piwowarska
komisarz Pawilonu Polskiego: Hanna Wróblewska
zastępca komisarza: Joanna Waśko
organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki




Udział Polski w 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Współpraca: Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza. Wernisaż wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji: 10 maja, godz. 17

Sharon Lockhart. Mały Przegląd | Wenecja, 13 maja – 26 listopada 2017