Życie osadników z epoki kamienia w okolicach dzisiejszego Wąchocka będzie prezentowane na 13. Pikniku Archeologicznym „Rydno”. Impreza z pokazami, m. in. metod pozyskiwania ognia, obróbki krzemienia, dawnej broni i kuchni oraz z warsztatami, rusza w czwartek.

Czterodniowy piknik zaplanowano w zainscenizowanym obozowisku, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy rezerwatu archeologicznego „Rydno”.

Życie osadników, którzy mieszkali na tym terenie w epoce kamienia, przybliżą zwiedzającym naukowcy oraz pasjonaci archeologii i historii - w oparciu o badania archeologiczne.

W czwartek i w piątek rekonstrukcje będą mogły oglądać zorganizowane grupy zwiedzających – głównie dzieci i młodzież szkolna. Jak powiedział w środę PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, są jeszcze wolne miejsca i można dokonywać kolejnych rezerwacji. Z kolei weekendowe pokazy są przeznaczone dla wszystkich chętnych. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama

Rekonstruktorzy przedstawią codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

Zaplanowano pokazy technik obróbki krzemienia, rogu i kości oraz wyrobu z nich narzędzi. Będzie można przyjrzeć się dawnym rodzajom broni myśliwskiej i temu jak polowano, poznać prehistoryczną sztukę, ubiory i magiczne zwyczaje, a w kuchni obozowiska spróbować dawnych potraw - co roku hitem wśród zwiedzających są smaczne placki z pokrzyw.

Reklama

Będzie można dowiedzieć się m.in., jak osadnicy uzyskiwali ogień, w jaki sposób wytwarzali i wykorzystywali naturalne barwniki mineralne – przykładowo „krwicę”, otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna. Specjaliści przybliżą też metody pracy archeologów.

Uczestnicy pikniku wezmą udział w warsztatach, przygotowano dla nich też gry i konkursy. „Będzie możliwość dotykania, próbowania, naśladowania tego co robimy. Nowością będzie gra terenowa” – zaznaczył Surma.

Jak co roku chętni obejrzą projekcje Piknikowego Kina. „Staramy się odnajdywać filmy, które opowiadają o najbliższej okolicy. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego zrealizowało film +Żelazny pielgrzym+ (reż. Andrzej Przychodni), który dotyczy archeologii, prehistorii naszego regionu – opowiada o epoce żelaza. Pokażemy ten obraz” - opisywał Surma.

Pokazane będą również fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” - o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Krzyż i korona”, prezentujący najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i początkach Polski. Kolejną propozycją będzie amerykańska fabuła „Klan niedźwiedzia jaskiniowego” (reż. Michael Chapman), przedstawiający epokę kamienia i kontakty Homo sapiens z neandertalczykami.

Piknik, poza grupami szkolnymi chętnie odwiedzają co roku rodziny z dziećmi, studenci archeologii i osoby zainteresowane rekonstrukcjami historycznymi.

Organizatorami imprezy są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Impreza odbywa się przy wsparciu samorządów: gminy Wąchock, powiatu starachowickiego i województwa świętokrzyskiego.

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.