Mniej znaną część twórczości malarza Tadeusza Sprusiaka - projekty wzorów na tkaninach - zaprezentuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na wystawie, która otwarta zostanie w czwartek, znajdą się m.in. drukowane tkaniny z lat 50. i uszyte z nich sukienki.

"Wystawa +Sprusiak jakiego nie znamy+ będzie pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą artystę nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta. Oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin i w formie gotowych sukienek uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie" - poinformowała Małgorzata Jakiel z Muzeum Włókiennictwa.

Prace designerskie Sprusiaka, w których dominują motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistej kolorystyce, zostaną zestawione z trzema obrazami artysty - będą to dwie kompozycje abstrakcyjne oraz jeden pejzaż. Dopełnieniem ekspozycji będą fotografie z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujące go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni.

Życie i twórczość Tadeusza Sprusiaka (1907-85) było związane z Łodzią. Jak podają organizatorzy wystawy, jego ojciec Marceli pełnił funkcję kierownika rytowni i produkcji wzorów na tkaniny w zakładach przemysłowych Izraela Poznańskiego, jednak dla syna planował inną, "poważniejszą" karierę.

Po ukończeniu gimnazjum i nauce w pracowni malarza Maurycego Trębacza młody Sprusiak wyjechał na studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Jednak nawet w tym okresie najwięcej czasu spędzał w pracowni malarskiej. Pod wpływem rodziców rozpoczął też studia medyczne, nie rezygnując z malowania, czego dowodem była jego pierwsza wystawa obrazów zaprezentowana w Łodzi w 1932 r.

Po wojnie zajął się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP). Wykładał również podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej. W 1957 r. jego obrazy zaprezentowano w Londynie. Do schyłku lat 50. ubiegłego wieku projektował desenie na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej.

Wystawa prac Tadeusza Sprusiaka będzie można dostępna w łódzkim Muzeum Włókiennictwa do końca 2017 r.