Konkurs sztuki wokalnej, który jest fundamentem międzynarodowego festiwalu im. Ady Sari, i ma ułatwiać karierę młodym śpiewakom rozpocznie się w sobotę i potrwa do 20 maja. Po przesłuchaniach, które odbywać się będą w Nowym Sączu, jury wyłoni najlepszych artystów w oddzielnych kategoriach: głosy żeńskie i głosy męskie. Będą także nagrody specjalne. Pula nagród wynosi 70 tys. zł. Rozstrzygnięcie nastąpi 19 maja, a koncert laureatów odbędzie się dzień później w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

W 17. edycji przeglądu udział weźmie co najmniej 70 młodych wokalistów z 17 krajów, z których najodleglejsze to Chiny, Kazachstan i Suazi. „Jak dotąd we wszystkich 16 edycjach Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu uczestniczyło 968 osób. W tym roku, podczas 17. edycji przeglądu, liczba ta przekroczy już 1 tys. młodych wokalistów z całego świata" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek w Krakowie dyrektor festiwalu im. Ady Sari Antoni Malczak.

„Wśród laureatów mamy wybitne nazwiska. Staramy się utrzymywać kontakt z naszymi laureatami, zapraszając ich m.in. na wydarzenia kulturalne w Nowym Sączu" - mówił dyrektor festiwalu. Na liście zwycięzców dotychczasowych edycji międzynarodowego konkursu są m.in. Aleksandra Kucharska-Szefler, Zofia Kilanowicz, Urszula Kryger, Armando Puklavec, Hanna Elizabeth-Mueller, Andrzej Lampert.

17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari będzie można oglądać na całym świecie - po raz pierwszy wszystkie przesłuchania będą dostępne w transmisji internetowej na żywo na stronie www.adasari.pl.

Dzień przed otwarciem konkursu odbędzie się inauguracja festiwalu im. Ady Sari. Publiczność zgromadzona w bazylice św. Małgorzaty posłucha koncertowego wykonania opery „Rycerskość wieśniacza" Pietra Mascagniego. Przed melomanami wystąpią soliści: Małgorzata Walewska (Santuzza), Arnold Rutkowski (Turiddu), Mariusz Godlewski (Alfio) oraz Wanda Franek (Lola). Chór Polskiego Radia oraz Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, która po raz drugi otworzy festiwal, poprowadzi maestro Francesco Bottigliero.

Na festiwalu nie zabraknie zupełnie nowych interpretacji. 18 maja w kościele św. Kazimierza studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, uczelni od lat współorganizującej wydarzenie, zaprezentują arie i pieśni barokowe lub inspirowane barokiem. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Krakowie, a kierownictwo muzyczne nad tym przedsięwzięciem objął Marek Toporowski. W programie znajdą się utwory J. S. Bacha, M. Regera, R. Fuchsa, F. Mendelssohna.

W ostatnim dniu festiwalu, 29 maja, publiczność w Małopolskim Centrum Kultury Sokół obejrzy inscenizację „Maria Callas. Master Class, powstałą na podstawie tekstu amerykańskiego dramaturga Terrence'a McNally'ego. Krystyna Janda wcieli się w postać legendarnej diwy, a jej uczniów odtworzą śpiewacy: Agnieszka Adamczak (sopran), Anna Patrys (sopran) oraz Mateusz Zajdel (tenor).

Patronem honorowym 19. Międzynarodowego Festiwalu i 17. Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbywa się co dwa lata, od 1985 r. Organizuje go Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Ada Sari (właściwie Jadwiga Szayer) urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, którego jej ojciec był burmistrzem. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata. II wojnę światową spędziła w Warszawie, ucząc muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową.