Muzeum Niepodległości otrzyma ponad 3 mln zł na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, a Muzeum Warszawy ponad 2,9 mln zł na modernizację oddziału Muzeum Woli. Umowy dotyczące przekazania unijnego dofinansowania podpisano w piątek w Warszawie.

Instytucje otrzymały środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W podpisaniu dokumentów wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

"Często jest tak, że samorządy łatwo inwestują w drogi i inne widoczne obiekty użyteczności publicznej. Pieniądze, które przeznaczamy na kulturę mogą się wydawać mniej efektywnie zagospodarowane. Te działania w obszarze kultury są ważne, bo bez dofinansowań jakiekolwiek projekty byłyby trudne do zrealizowania" - podkreśliła Lanc. "Życzymy sobie wielu świetnych mieszkańców Mazowsza i Warszawy, którzy przyjdą do muzeów i będą korzystać z tego, co wspólnie zrobiliśmy" - dodała.

Dofinansowanie dla Muzeum Niepodległości zostanie przeznaczone na renowację X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i utworzenie w nim Centralnego Magazynu Zbiorów muzeum. Ponad 3 mln zł, które instytucja otrzymała na podstawie złożonego wniosku, pozwoli wykonać prace remontowo-budowlane i instalacje teleinformatyczne oraz zaaranżować oświetlenie. W planach instytucji jest także zakup m.in. sprzętu multimedialnego.

Wśród planów instytucji jest także - jak powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek - zrobienie wystawy stałej poświęconej więźniom X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. "Na parterze chcemy przygotować tradycję z nowoczesnością. Pokażemy przede wszystkim nasz obiekt, nasze cele, ale z wykorzystaniem multimediów" - dodał.

Jak poinformował, planowane jest także przeniesienie magazynów Muzeum z Pałacu Przebendowskich Radziwiłłów do X Pawilonu. "Niektóre elementy tego magazynu będą otwarte. Będziemy mieć stałą galerię rzeźby oraz bibliotekę ze zbiorami muzeologicznymi, w której będą się odbywały m.in. spotkania autorskie" - podkreślił.

Muzeum Warszawy 2,9 mln dofinansowania przeznaczy z kolei na kompleksową modernizację Muzeum Woli, znajdującego się w pałacyku przy Srebrnej 12 w Warszawie - w tym prace remontowo-wykończeniowe, zakupienie sprzętu potrzebnego do działania muzeum oraz zamontowanie systemu zabezpieczającego przed włamaniami i kradzieżą. Środki mają pozwolić także na zagospodarowanie przestrzeni otaczającej muzeum oraz powstanie kawiarni i sklepu z pamiątkami. Realizacja projektu, jak podkreśla Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, zahamuje proces niszczenia Muzeum Woli, ale przede wszystkim "nada placówce nowe funkcje wystawienniczo-edukacyjne".