30 debiutantów - 16 aktorek, 9 aktorów i 5 reżyserów - ubiegać się będzie o nagrody podczas Festiwalu "Pierwszy Kontakt". Organizowany przez Teatr im. W. Horzycy w Toruniu festiwal odbędzie się w dniach 20-26 maja.

"Pokazujemy w Toruniu aktualną polską reprezentację teatralną - młodą i bardzo zdolną" - powiedział PAP w środę dyrektor Festiwalu "Pierwszy Kontakt" Andrzej Churski. "A zarazem dajemy mieszkańcom możliwość obejrzenia wszechstronnych i różnorodnych pod względem estetycznym przedstawień" - dodał. Zauważył, że jest to jedyny przegląd teatralny dla artystów-debiutantów.

W konkursie pokazanych zostanie 12 spektakli z teatrów dramatycznych, muzycznych i grup niezależnych z Rzeszowa, Opola, Wałbrzycha, Warszawy, Gdyni, Kalisza, Poznania, Kielc, Bydgoszczy, Szczecina, Gniezna i Częstochowy. Przedstawienia prezentowane będą na dwóch scenach toruńskiego Teatru im. Horzycy, w hali "Olimpijczyk" i klubie studenckim "Od Nowa".

W jury zasiądą: Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Juliusz Chrząstowski (aktor Starego Teatru w Krakowie) i Jacek Wakar (krytyk teatralny z Polskiego Radia).

"Przede wszystkim cieszę się, że udało nam się zaprosić na festiwal spektakl z Teatru Muzycznego w Gdyni +Kumernis, czyli o tym, jak Świętej Panience broda rosła+ w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, a także szczecińsko-opolski +Ślub+ w reżyserii Anny Augustynowicz" - wyjaśnił Churski.

Wśród festiwalowych propozycji znajdują się, m.in.: Szekspirowska „Tragedia Coriolanusa” z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, "Pogorzelisko" z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, dwa przedstawienia na podstawie reportaży białoruskiej noblistki Swiatłany Aleksijewicz ("Cynkowi chłopcy" z Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach), "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. H. Konieczki w Bydgoszczy.

Jako imprezy towarzyszące festiwalowi zaplanowano, m.in.: wernisaż wystawy fotografii pt. "Labirynt" warszawskiego aktora z TR Tomasza Tyndyka (klub "Wejściówka"), koncert plenerowy przed Teatrem im. Wilama Horzycy duetu Bass Astral x Igo, debiutanckie czytania dwóch dramatów – "Niesamowici bracia Limbourg" Beniamina Bukowskiego oraz "Ogrody chwały" Jacka L. Zawady.

Festiwal Debiutantów "Pierwszy Kontakt", organizowany przez Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, ma charakter ogólnopolskiego konkursu. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach - debiutująca aktorka, aktor i reżyser. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2011. Jest to biennale i odbywa się w Toruniu na przemian z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym "Kontakt".