W tym roku nagroda Ślązaczki trzymającej w ręu jabłko trafiła do instytucji - otrzymała ją Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach nie tylko za intensywną i prowadzoną na wysokim poziomie działalność muzyczną, ale i za kształt architektoniczny budowli, który odmienił oblicze Katowic. Autorem projektu siedziby NOSPR-u jest uzdolniony architekt i urbanista Tomasz Konior. Nagrodę odebrała dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.
"Dziękuję za piękne słowa" - powiedziała po kolaudacji Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelny i programowy NOSPR. W swych słowach odniosła się również do samego Śląska. "Gościnna ziemia śląska, która dała muzykom możliwość rozwoju, nadal to umożliwia. Poznałam, jak muzycy, tancerze, śpiewacy potrafili pracować na Śląsku. Coś jest w tej śląskiej ziemi, że ona przyciąga zdolnych ludzi" - mówiła Wnuk-Nazarowa.
NOSPR jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych polskich orkiestr symfonicznych. Pełni również rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.
Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 r. dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg. Po jego śmierci (1953) zespołem kierowali kolejno: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk.
We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym – Jan Krenz. W sierpniu 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta objął Alexander Liebreich. W sezonie 2015/2016 orkiestra obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia.
W części artystycznej wieczoru wystąpiła światowej sławy pianistka, Lidia Grychtołówna, związana ze Śląskiem i poprzez miejsce urodzenia - Rybnik (1928 r.) i miejsce debiutu - Katowice. Wykonała "Sceny dziecięce" Schumanna oraz nokturny, mazurki i walca Chopina.
"Zawsze z największą przyjemnością przyjeżdżam na Śląsk. Podobnie cieszę się z obecności tutaj, wśród Ślązaków. Zresztą niedługo mam wielką uroczystość, bo miasto Rybnik nadało mi tytuł swej Honorowej Obywatelki. Uroczystość odbędzie się 31 maja, oprócz oficjalnej uroczystości poproszono mnie o zagranie koncertu Mozarta z orkiestrą" - powiedziała PAP Grychtołówna.
Lidia Grychtołówna po raz pierwszy wystąpiła w 1953 r. w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 - nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.