Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek sceny muzyki niezależnej, Gaba Kulka, wystąpi we wtorek w PROM-ie Kultury Saska Kępa. Piosenkarka i pianistka zagra w Warszawie w ramach cyklu koncertowego Muzyczna Scena OFF.

Jak ocenia Miron Zajfert, inicjator i organizator cyklu koncertów Muzyczna Scena Off, Gaba Kulka to postać "kultowa na scenie polskiej muzyki +niebanalnej+". "Pianistka i charyzmatyczna wokalistka, nietuzinkowa kompozytorka i autorka intrygujących tekstów".

Kulka to jedna z najpopularniejszych postaci polskiej sceny muzyki niezależnej. Zadebiutowała w 2003 r. albumem "Between Miss Scylla and a Hard Place", a trzy lata później ukazała się płyta "Out", wysoko oceniona przez muzyczną prasę. Popularność przyniósł Kulce trzeci album, "Hat, Rabbit", który trafił do sklepów w 2009 r. i został okrzyknięty jedną z najlepszych płyt roku, a piosenkarka otrzymała nominację do Paszportu "Polityki".

W swojej twórczości Kulka - wokalistka i pianistka - czerpie zarówno z tradycji muzyki popularnej, jak i jazzu, musicalu i poezji śpiewanej. Sama nazywa swoją muzykę "progresywnym popem". Poza autorskimi piosenkami, Kulka wykonywała także covery utworów angielskiej legendy heavy-metalu Iron Maiden i muzyczne interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta. Nie ukrywa wpływu na nią takich artystek jak Tori Amos czy Kate Bush. Jej ostatnia praca to, wydany w 2016 r., album pt. "Kruche".

Podczas koncertu w warszawskim PROM-ie Kultury Saska Kępa artystce towarzyszyć będzie kontrabasista Wojciech Traczyk, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, jak ocenia Zajdert, muzyk o "zjawiskowej wręcz oryginalności brzmienia i głęboko emocjonalnej sile muzycznego wyrazu".