W moskiewskim kinie Iluzjon rozpoczyna się jubileuszowy, retrospekcyjny przegląd filmów Jurija Lubimowa pt. "Seans filmowy z Mistrzem". Przegląd zainauguruje w Rosji i na świecie cykl ponad 50 imprez poświęconych twórczości zmarłego w 2014 r. artysty.

Jak powiedziała agencji TASS wdowa po reżyserze Katalina Lubimowa: "W Moskwie zostaną pokazane zapomniane i rzadko prezentowane filmy Lubimowa". Podkreśliła, że "w swojej karierze zrealizował ok. 30 filmów, głównie w latach 40. i 60. XX wieku, choć zawsze głosił, że deski teatru są mu bliższe".

Moskiewscy widzowie obejrzą m.in. wyświetlaną po raz pierwszy od 60 lat czarno-białą ekranizację komedii "Wiele hałasu o nic" wg Shakespeare'a z 1956 r., którą pierwotnie wystawiono w Teatrze im. J. Wachtangowa. W filmie występują gwiazdy moskiewskiego teatru z tego okresu: Nikołaj Bubnow, Jurij Lubimow, Ludmiła Celikowska, Julia Borisow, Jurij Jakowlew. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z wykonawczynią jednej z ról głównych w filmie - Julią Borisową.

Na wtorek, 25 kwietnia, zaplanowano pokazy: noweli filmowej "Świniopas" (1941), pierwszego sowieckiego filmu stereofonicznego "Robinson Crusoe” (1947), „Na deskach sceny" (1956) i "Kaina" (1965). W wieczorze weźmie udział Natalia Sadowska, która w wieku 12 lat zagrała razem z młodym Lubimowem w pierwszym sowieckim filmie kolorowym pt. "Królowa Śniegu".

Obchody "Stulecia Jurija Lubimowa", według agencji TASS, "staną się jednym z największych wydarzeń kulturalnych roku 2017 w Rosji". W jubileuszowym programie zaplanowano szereg przedsięwzięć artystycznych w Moskwie, Sankt Petersburgu, rodzimym mieście artysty - Jarosławiu, a także poza granicami Rosji. Odbędą się, m.in.: wystawa pt. "Lubimow i jego czasy" w Muzeum Moskwy, międzynarodowa konferencja naukowa w Rosyjskiej Państwowej Bibliotece Sztuki, dedykowany reżyserowi recital fortepianowy sir Andrasa Schiffa (w dużej sali Moskiewskiego Konserwatorium), specjalny koncert w Teatrze Bolszoj, prezentacja opery Aleksandra Borodina "Kniaź Igor" (rekonstrukcja inscenizacji Lubimowa).

W sumie zaplanowano ponad 50 imprez okolicznościowych.

Jurij Lubimow (1917-2014) - rosyjski aktor, reżyser teatralny, operowy i filmowy, reformator i dyrektor Teatru na Tagance, gdzie w 1972 r. wyreżyserował legendarnego "Hamleta" z Włodzimierzem Wysockim w roli tytułowej. W 1983 r. opuścił Związek Sowiecki i pracował na Zachodzie (m.in. w Londynie, Tel Awiwie, Bonn i Waszyngtonie). W 1984 r. pozbawiono go obywatelstwa sowieckiego. Po powrocie do Moskwy w 1989 r. ponownie objął kierownictwo artystyczne Teatru na Tagance.