10 tys. papierowych i elektronicznych książek, a także czytniki e-booków trafią do szkół i bibliotek w wybranych częściach kraju w ramach programu wspierania czytelnictwa Kindloteka. W tym roku przedsięwzięcie ma swoją trzecią edycję.

Kindloteka to program oparty na współpracy z placówkami w społecznościach, w pobliżu których swoje siedziby w Polsce ma Amazon. Do tej pory, w jego ramach wsparcie otrzymało w sumie 20 szkół i bibliotek z okolic Poznania i Wrocławia, gdzie od 2014 roku działają centra logistyczne amerykańskiego koncernu.

W tym roku przedsięwzięcie obejmie kolejne placówki w Gdańsku, Szczecinie oraz Sosnowcu.

"Program dociera do miejscowości, w których mieszkają pracownicy Amazon i ich rodziny. To było dla nas naturalne, że chcemy rozszerzyć program na okolice Szczecina i Sosnowca, gdzie wkrótce otwieramy nasze dwa nowe centra logistyki. Uruchomiliśmy także Kindlotekę w Gdańsku, gdzie od 2014 roku działa Centrum Rozwoju Technologii Amazon" – poinformował w poniedziałek Marian Sepesi z zarządu Amazon.

Książki, e-booki oraz czytniki Kindle trafiły już do placówek w podpoznańskim Przeźmierowie i w Gdańsku; w maju zostaną dostarczone do szpitala onkologicznego Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Przedsięwzięcie, w ramach tegorocznej edycji, obejmie jeszcze 12 innych bibliotek.

Placówki, które są beneficjentem programu otrzymują 100 książek, 500 e-booków oraz 10 czytników wraz z interaktywnym kącikiem czytelniczym. Każda biblioteka samodzielnie wybiera tytuły, które są jej najbardziej potrzebne: podręczniki, lektury szkolne, jak i bestsellery.

Wśród najczęściej zamawianych pozycji w ubiegłym roku były m.in: seria książek o Harrym Potterze, romanse Jojo Moyes, trylogia "Władca Pierścieni", seria komiksów "Tytus Romek i Atomek" oraz "Wiedźmin".

Amazon wystartował z Kindloteką w 2015r. Według pomysłodawców programu, w biorących w nim udział placówkach czytelnictwo wzrosło średnio o 20 proc.