"Szron" - polska koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zostanie pokazany na 70. festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs - poinformował w czwartek PISF. W filmie grają m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.

"Szron" ("Frost") to francusko-litwińsko-ukraińsko-polska produkcja, w reż. litewskiego reżysera Sharunasa Bartasa.

Film opowiada historię młodego Litwina Rokasa (w tej roli Mantas Janciauskas), który nigdy nie doświadczył koszmaru wojny, choć całe życie dorastał w jej cieniu. Mężczyzna wyrusza z Wilna do dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy jako członek konwoju z pomocą humanitarną. Rokas wkrótce poznaje dwójkę reporterów (Vanessa Paradis i Andrzej Chyra).

Polskim producentem filmu jest Donten & Lacroix Films.

Reklama

Sekcja Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight) to kategoria stworzona przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja 1968. W tej kategorii odkrywane są szerszej publiczności dzieła nowych filmowców. Od samego początku jurorzy konkursu promują kino awangardowe. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, pośród innych kategorii festiwalu w Cannes sekcję Directors' Fortnight cechuje całkowita niezależność selekcji.