"Ślubem" Teatru Współczesnego ze Szczecina rozpoczynają się we wtorek 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Goście Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu będą mogli obejrzeć siedem przedstawień konkursowych, reprezentujących teatry z całej Polski.

Przedstawienia, które zostaną zaprezentowane przed opolską widownią, wybrała Komisja Artystyczna ogólnopolskiego konkursu "Klasyka Żywa".

W środę na deskach teatru dramatycznego w Opolu zostanie przedstawiony "Książę Niezłomny" Pedra Calderona/Juliusza Słowackiego w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W czwartek swoją interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego zaprezentuje Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na piątkowych "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza zaprasza Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku. Jest to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego.

W sobotę na miłośników twórczości Adama Mickiewicza czekają "Dziady - Noc Pierwsza" w wykonaniu Teatru Wierszalin w Supraślu. Na Dużej Scenie w sobotę zespół Teatru Polskiego w Poznaniu przedstawi "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego. Przegląd zamknie spektakl sztuki Tadeusza Różewicza "Kartoteka" w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących. Wśród nich znajdzie się czwartkowy koncert Soyka Trio, spektakl "Do dna" - dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego PWST im Ludwika Solskiego w Krakowie, którzy zaprezentują pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierowskiego oraz cykl czytań scenicznych promujących najwartościowsze klasyczne pozycje literatury polskiej.

Współorganizatorem tegorocznego przeglądu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.