Zmarła w marcu amerykańska choreografka i tancerka Trisha Brown jest autorką orędzia z okazji XXXVI Międzynarodowego Dnia Tańca, który obchodzony będzie 29 kwietnia. W tym roku po raz pierwszy obchody potrwają trzy dni, uświetni je uroczystość zorganizowana w Szanghaju.

Tekst przesłania Trishy Brown zostanie ogłoszony 29 kwietnia.

Brown zmarła w wieku 80 lat 18 marca w USA. Była reformatorką tańca, światowy rozgłos zdobyła choreografiami z zespołem Judson Dance Theatre. Współpracowała także z amerykańskimi kompozytorami i performerami, m.in. z Laurie Anderson i Johnem Cage'em. W 1970 r. założyła zespół tańca eksperymentalnego Trisha Brown Company, który stał się jedną z czołowych grup tańca współczesnego na świecie. Otrzymała szereg prestiżowych nagród, m.in. Dance Magazine Award, American Dance Festival Award i Nagrodę im. Laurence’a Oliviera.

Na stronie paryskiego Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) podano, że po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Dnia Tańca zorganizowano trzydniowe (27-29 kwietnia) obchody tego święta. Odbędą się one w Szanghaju, a do udziału w nich ITI zaprosiło chińskich i zagranicznych tancerzy, choreografów oraz studentów. W programie znajdują się warsztaty taneczne, wykłady i cykl odczytów.

Międzynarodowy Dzień Tańca (International Dance Day) to święto ustanowione w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, który działa pod auspicjami UNESCO (ITI-UNESCO). Dzień obchodów - 29 kwietnia - wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georgesa Noverre'a.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca co roku uznany artysta, związany z tą dziedziną sztuki, przygotowuje specjalne orędzie. W ubiegłych latach autorami przesłań byli m.in.: Francuz Maurice Bejart, Japończyk Kazuo Ohno, Amerykanka Katherin Dunham, Egipcjanin Mahmound Reda.