Rozpoczął się internetowy konkurs Muzeum Historii Polski na "Wydarzenie historyczne roku". Do finału zakwalifikowano 15 przedsięwzięć w trzech kategoriach. Laureaci zostaną ogłoszeni w czerwcu, podczas gali w Pałacu Rzeczpospolitej

Rozpoczęło się głosowanie na "Wydarzenie historyczne roku" w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem plebiscytu jest wyłonienie najciekawszych przedsięwzięć dotyczących ukazywania historii Polski. Końcowe wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu, podczas gali wręczenia nagród w Pałacu Rzeczypospolitej.

W tym roku na konkurs nadesłano 250 zgłoszeń z Polski i zagranicy, a jurorzy do finału zakwalifikowali 15 najważniejszych - ich zdaniem - inicjatyw w trzech kategoriach: "Wydarzenie", "Wystawa" oraz "Edukacja i multimedia".

Rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki wyjaśnił, że internauci mogą głosować (poprzez stronę www.whr.muzhp.pl) do 14 maja i mają prawo wybrać tylko jedno wydarzenie w każdej kategorii.

W kategorii "Wydarzenie" można oddać głos na: Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak, film "Wołyń", 40. rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 , Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

W kategorii "Wystawa" można wybierać pomiędzy: wystawą stałą Wrocław 1945-2016, wystawę stałą Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, ekspozycją "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach", wystawą "Jeńcy wojenni w Krakowie 1939-1945" oraz ekspozycją "Maria. Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W kategorii "Edukacja i multimedia" znalazły się: Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, "Poznań w 56 sekund" - konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca, Udostępnij! (w Muzeum Emigracji w Gdyni), "Historia w ożywionych obrazach" - cykl filmów edukacyjnych Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Muzeum na kółkach (akcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).