Julia Kijowska, Marta Nieradkiewicz, Dawid Ogrodnik, Filip Pławiak oraz Piotr Żurawski - to młodzi aktorzy, którzy mają szansę na Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2016. Zwycięzcę poznamy na gali, która odbędzie się w środę w kinie Elektronik w Warszawie.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego wręczana jest od 1969 roku. Jej celem jest wskazanie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".

W finałowej piątce nagrody w tym roku znaleźli się: Dawid Ogrodnik za rolę w filmie "Ostatnia rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego, Filip Pławiak za rolę w "Czerwonym pająku" w reż. Marcina Koszałki, Julia Kijowska za rolę w "Zjednoczonych stanach miłości" w reż. Tomasza Wasilewskiego, Piotr Żurawski za rolę w "Kamperze" Łukasza Grzegorzka oraz Marta Nieradkiewicz za role w "Kamperze" i "Zjednoczonych stanach miłości".

Piotr Żurawski - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie - urodził się w 1985 roku w Bytomiu. Zagrał w takich filmach, jak m.in. "Jutro idziemy do kina", "Opowieści z chłodni", "Chce się żyć", "Hardkor disco" i "Karbala". Ostatnio mogliśmy go oglądać w "Pokocie" Agnieszki Holland oraz filmie "Bodo" w reż. Michała Kwiecińskiego. Wystąpił - u boku m.in. Jana Wieczorkowskiego, Antoniego Pawlickiego i Magdaleny Różczki - w serialu telewizyjnym "Czas honoru", w którym zagrał Romka Sajkowskiego. Aktor gra też na scenach teatralnych, w tym w stołecznym Teatrze Studio (spektakle "Szkarłatny płatek i biały", "Tata wiesza się w lesie", "Ripley pod ziemią").

Julia Kijowska, rocznik 1981, także skończyła warszawską AT. Zagrała m.in. u Wojciecha Smarzowskiego ("Drogówka", "Pod mocnym aniołem"), Marcina Koszałki ("Czerwony pająk") i Jana Jakuba Kolskiego ("Serce, serduszko"). Do Nagrody Cybulskiego jest nominowana po raz trzeci - pierwszy raz doceniono ją za rolę Chai w filmie "W ciemności" Agnieszki Holland (2012), drugi - za kreację w "Miłości" Sławomira Fabickiego (2014). Prócz tego otrzymała m.in. Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca za spektakl "Blackbird" w Teatrze Dramatycznym (2007).

Filip Pławiak, aktor znany także z "Pokłosia" i "Kamieni na szaniec", 30 lat skończy w przyszłym roku. Absolwent łódzkiej Filmówki na swoim koncie ma role w "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego, "Bilecie na Księżyc" Jacka Bromskiego, "Demonie" Marcina Wrony, "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego i "Prostej historii o morderstwie" Arkadiusza Jakubika. W 2017 roku Pławiaka - także aktora teatralnego, wyróżnionego pięć lat temu Nagrodą Studia Filmowego Opus Film za rolę w spektaklu "Z Różewicza dyplom" na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi - zobaczymy go w kolejnej części popularnych "Listów do M." oraz polsko-brytyjskiej produkcji "Bikini Blue".

Trwa ładowanie wpisu

Marta Nieradkiewicz (ur. 1983 w Łodzi) z reżyserem Tomaszem Wasilewskim współpracowała przy "Zjednoczonych stanach miłości", ale i "Płynących wieżowcach", za które została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Kreacja sprzed trzech lat przyniosła jej także nominację do nagrody im. Cybulskiego. Nieradkiewicz prócz tego zagrała w "Non sono pronto", "Z miłości" i "Murze". Występowała w serialach telewizyjnych, w tym "Glinie" Władysława Pasikowskiego. Otrzymała wyróżnienia m.in. ministra kultury za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu "Pajęcza sieć" na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Nieradkiewicz doceniono także - Laurem Grzymały - za wcielenia Saszy w spektaklu "Płatonow" Mai Kleczewskiej oraz Maszy w "Trzech siostrach" Pawła Łysaka. Na początku maja w kinach pojawi się "Szatan kazał tańczyć", film Katarzyny Rosłaniec z udziałem aktorki.

Dawid Ogrodnik, urodzony w 1986 absolwent krakowskiej PWST, na ekranie pojawił się w "11 minutach" oraz nagrodzonej Oscarem "Idzie". Za swoją drugoplanową rolę w "Obietnicy" otrzymał trzy lata temu Złotego Lwa. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni odebrał też Nagrodę Indywidualną za kreację w "Jesteś Bogiem". Prócz tego na swoim koncie ma Polską Nagrodę Filmową Orła i Złotego Szczeniaka za "Chce się żyć" (2013). Film Macieja Pieprzycy przyniósł mu także Paszport "Polityki". Do nagrody Cybulskiego był nominowany już wcześniej, trzy lata temu. W 2017 roku zobaczymy go w "Dniu czekolady", adaptacji opowiadania Anny Onichimowskiej w reż. Jacka Piotra Bławuta.

Najlepszego młodego aktora lub aktorkę z finałowej piątki wybierze jury powołane przez Fundację "Kino". W jego skład wchodzą: aktor i reżyser Jerzy Stuhr (przewodniczący), redaktor naczelny "Kina" Andrzej Kołodyński, reżyserki Monika Strzępka i Małgorzata Szumowska oraz aktorka i laureatka Nagrody Cybulskiego Magdalena Popławska.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego był Daniel Olbrychski. Wyróżnienie otrzymali także m.in. Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Adrianna Biedrzyńska, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda oraz - w ostatnim dziesięcioleciu - Marcin Dorociński, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Maciej Stuhr, Eryk Lubos i Agnieszka Żulewska.

Wydarzeniu towarzyszyło będzie ogłoszenie laureata nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2015/2016.