Rosenquist zaczynał od malowania billboardów, co stało się trampoliną dla prezentacji obrazów, natchnienie dla których czerpał z różnych źródeł, w tym reklam drukowanych i czasopism - poinformowało jego studio artystyczne.

Miał wystawy w najbardziej uznanych muzeach świata, w tym w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) oraz Guggenheim Museum Bilbao w Hiszpanii.

"Malarstwo jest chyba znacznie bardziej ekscytujące niż reklamy" - powiedział kiedyś Rosenquist, cytowany przez MoMA. "Więc dlaczego nie robić tego z taką mocą i entuzjazmem, z takim wpływem" - pytał.

Jedno z jego najsłynniejszych dzieł to "F-111", obraz o rozmiarach billboardu namalowany w latach 1964-1965, podczas trwającej wojny w Wietnamie. Obraz ten łączy w sobie kilka motywów, w tym amerykański samolot, bombardowanie oraz przedstawienie amerykańskiego dobrobytu przez uśmiechniętą dziewczynkę w blond włosach siedzącą pod suszarką fryzjerską przypominającą pocisk - informuje MoMA.

Jego słynny obraz z 1962 roku przedstawiający Marilyn Monroe, został namalowany krótko po śmierci gwiazdy; przedstawia podzielone i poodwracane fragmenty wizerunku Marilyn oraz część nazwy firmy Coca-Cola. (PAP)