W najbliższą sobotę (18 marca) o godzinie 18.00 w Domu Sztuki (Warszawa, ul. Wiolinowa 14) odbędzie się wieczór filmowy z Moniką Pawluczuk. Podczas wieczoru zostaną wyświetlone trzy filmy autorstwa Moniki Pawluczuk, które zostały wyprodukowane przez Wajda School & Studio.

Goście wieczoru zobaczą:

"End Of The World / Koniec świata" - 11 nagród (m.in. Hot Springs Documentary Film Festival, Docudays UA) i 6 nominacji do Nagród Polskiego Kina niezależnego im. Jana Machulskiego.

"Kiedy będę Ptakiem" - 3 nagrody (12th International Festival Signes de Nuit, Szczecin European Film Festival, Apricot Tree - International Ethno Film Fest 2015) oraz 2 wyróżnienia (11th Fresh Film Fest oraz Festival of Migrant Film )

"Modelki" - wyróżnienie na Europejskim Festiwalu "Integracja Ja i Ty"

Po pokazach organizatorzy zapraszają na rozmowę z reżyserką i lampkę wina. Organizatorami wydarzenia są: Dom Sztuki oraz Studio Filmowe Kalejdoskop.

End of the World

"End of the World" to kameralny, autorski film dokumentalny Moniki Pawluczuk, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej, podobnej do wielu innych, nocy. W dużym mieście nękani samotnością ludzie chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna.

Kiedy będę ptakiem

„Kiedy będę ptakiem” to opowieść o próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat, ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jej jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę filmu.

Modelki

„Modelki” to film o kobietach poruszających się na wózkach, które przyjeżdżają do Warszawy, aby wziąć udział w pokazie mody. Film pokazuje, jak architektura obiektów użyteczności publicznej w XXI w. w dużych miastach centrum Europy sprawdza się w zestawieniu z przeciętnym wózkiem inwalidzkim i proponuje rozwiązania architektoniczne, które mogłyby ułatwić życie osobom niepełnosprawnym.

WAJDA SCHOOL | WAJDA STUDIO

Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł i dokumentów w ramach programu 30 minut i Pierwszy Dokument. Wajda School & Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej w tym EKRAN+ Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT i DEVELOPMENT KREATYWNY dla Producentów Filmowych. Wajda School prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE, a także program internetowy ONLINE KAMERA. Szkoła razem z festiwalem Netia Off Camera współorganizuje konkurs SCRIPT PRO, kontynuację dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, którego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.

W dorobku Wajda Studio jest ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach w tym na: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008r. i 2010 r. Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), irlandzko-polskiego Filmu „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowała dokument "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat i otrzymał nominację do Oskara w kategorii "Najlepszy Dokument Krótkometrażowy". W 2015 roku premierę miała najnowsza produkcja Wajda Studio „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy nagrodzona statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.