Ekspozycję „Crossover/s”, która będzie otwarta do 30 lipca, zorganizowano w postindustrialnej, prestiżowej przestrzeni wystawowej Hangar Bicocca.
Włoskie media podkreślają, że Bałka opowiada swą sztuką o egzystencji jednostki i zbiorowości oraz o dramatach i historycznych doświadczeniach Polski, a także o dzisiejszej Europie.
“Wystawa bardzo przypomina to, czym jest obecnie Europa, gdzie jest kryzys, stan alarmu, a tutaj mamy okazję przemyśleć europejską historię XX wieku i aktualny kontekst polityczny”- dodał cytowany przez włoskie media Bałka.
Artysta wyjaśnił też: „W obliczu sytuacji, w której słowa nie wystarczają, by coś zakomunikować, sztuka wizyjna daje możliwość dyskusji na trudne tematy w sposób inny, ale ważny”.
Uwagę krytyki zwraca między innymi instalacja „Korytarz mydlany”, zaprezentowana na Biennale w Wenecji w 1993 roku. Jest też praca „Common Ground”, złożona ze 178 ułożonych obok siebie wycieraczek pochodzących z krakowskich domów.
Do tragedii Holokaustu nawiązuje instalacja wideo „BlueGasEyes”, przedstawiająca palniki kuchenki gazowej.
Urodzony w 1958 roku w Warszawie Mirosław Bałka to najbardziej ceniony we Włoszech polski artysta współczesny. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych i państwowych kolekcjach w tym kraju.
Wystawa w Mediolanie, zorganizowana przy wsparciu Instytutu Polskiego w Rzymie, wywołuje ogromne zainteresowanie. Jej kuratorem jest Vicente Todoli, były dyrektor londyńskiej galerii sztuki współczesnej Tate Modern.