Amerykański saksofonista Ravi Coltrane, perkusista Jeff „Tain Watts oraz saksofonistka Tie Fuller to niektóre z gwiazd 53. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, który odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia we Wrocławiu. W programie festiwalu znalazło się 30 koncertów.

Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu, mówiąc o wydarzeniach tegorocznej edycji wskazał m.in. na koncert młodego polskiego muzyka Kamila Piotrowicza. „To muzyk, który kontynuuje tradycje polskiej szkoły jazzu – tradycje Komedy i Trzaskowskiego” - mówił Możdżer.

Spośród zagranicznych gwiazd do Wrocławia przyjadą m.in. saksofonista Ravi Coltrane, syn legendarnego jazzmana Johna Coltrane'a. Amerykanin wystąpi na koncercie poświęconym pamięci jego ojca. Zagra z mieszkającym na co dzień w Los Angeles Dariuszem Oleszkiewiczem.

Przed wrocławską publicznością wystąpią również cenieni perkusiści jazzowi – Jeff „Tain” Watts oraz Kendrick Scott. „Absolutna gwiazdą jest również saksofonistka Tia Fuller” - powiedział Możdżer.

Podczas wrocławskiego festiwalu przypada Światowy Dzień Jazz (30 kwietna). Organizatorzy zaplanowali, że tego dnia będzie w programie festiwalu królował polski jazz. Od wczesnego popołudnia do późnej nocy na czterech scenach Impartu i scenie plenerowej wystąpi kilkanaście polskich zespołów. Wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski Quartet, Piotr Wojtasik z Tribute to Akwarium, Cracow Jazz Collective czy Magda Zawartko i Grzegorz Piasecki.

Jazz nad Odrą odbywa się nieprzerwanie od 1964 r. i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce.