Włoska kompania artystyczna La Paranza Del Geco jest gościem VIII Dni Komedii dell'Arte w Krakowie, które potrwają od soboty 25 lutego do 4 marca. W programie tegorocznej edycji imprezy przewidziano spektakle oraz warsztaty sztuki komediowej.

Jak podkreślił Jakub Baran z Teatru Praska 52, który wraz z atelier teatralnym Studio Dono organizuje wydarzenie, stanowi ono polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell’Arte Day odbywającego się corocznie od 2010 r. w ponad 60. państwach na sześciu kontynentach.

Gościem imprezy będzie włoska kompania artystyczna La Paranza Del Geco działająca w Turynie od 1999 r. Specjalizuje się ona w muzyce i kulturze południa Włoch. Krakowskim widzom zaprezentuje spektakl "Mr. Tannunzio & His Orchestra!", opowiadający o panu Tannunzio - samozwańczym lekarzu, kramarzu i szarlatanie, który wraz ze swoim służącym przemierza świat w nieustannym poszukiwaniu szczęścia i pieniędzy. Przedstawienie, oparte na improwizacji przeplatanej utworami tradycyjnej muzyki włoskiej, pełne jest tragikomicznych zdarzeń, charakterystycznych dla komedii dell’arte.

Krakowska Trupa Komedianty, powstała w 2012 r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono, zaprezentuje spektakl zrealizowany według tradycyjnych reguł komedii dell’arte "Oberża pod złamanym groszem". W trakcie przedstawienia nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.

W finale oba zespoły pokażą wspólny spektakl "Evviva la Commedia!" - w komediowej spirali scen pojawią się najbardziej znane włoskie maski, a wszystkiemu towarzyszyć będzie tradycyjna muzyka wykonywana na żywo.

W części praktycznej aktorzy poprowadzą warsztaty poświęcone tradycyjnej komedii dell'arte w tańcu i muzyce. Podczas zajęć uczestnicy zostaną wprowadzeni w podstawy techniki komedii dell’arte, a szczególny nacisk zostanie położony na warstwę muzyczną – śpiew, tańce z południa Włoch oraz wykorzystanie tradycyjnych instrumentów.

Komedia dell’arte pojawiła się w połowie XVI w. we Włoszech. Najważniejszą jej cechą jest improwizowany charakter. Bohaterami były typowe postacie włoskiej komedii ludowej, reprezentujące różne regiony, mówiące dialektami i występujące w maskach i charakterystycznych strojach.

Z czasem komedia dell'arte opanowała całą Europę, najpopularniejsza była we Francji. W Polsce wystawiano ją m.in. na dworach Władysława IV i Jana III Sobieskiego. Zmierzch komedii dell'arte nastąpił pod koniec XVIII w. Obecnie ponownie wraca do łask - do jej tradycji nawiązuje m.in. Piccolo Teatro w Mediolanie.