O unicestwiających uzależnieniach od narkotyków i dopalaczy opowiada spektakl „Jazda”, przygotowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie). „Do piekła nie wchodzi się bezkarnie” – mówi autor Mariusz Pogonowski. Premiera 25 lutego.

Tytułowa „Jazda” to tragiczna w finale historia życia młodego człowieka, którego pochłania uzależnienie od narkotyków i dopalaczy, opowiadana przez jego najbliższych: matkę, ojca, brata i siostrę.

„Młodzi ludzie nie mają zwykle pojęcia o tym, czym jest uzależnienie od narkotyków, dopalaczy czy alkoholu. Myślą sobie, że mogą z nich korzystać, eksperymentować, że to jest bezkarne. Jednak do piekła nie wchodzi się bezkarnie. Tym spektaklem chciałbym głośno krzyknąć do tych wszystkich młodych ludzi, żeby mieli się na baczności” – powiedział PAP autor i reżyser przedstawienia, aktor płockiej sceny, Mariusz Pogonowski.

Dodał, iż spektakl w założeniu łączy konwencje teatralnego dramatu ludzkiej egzystencji i skutków dokonywanych wyborów z opowieścią o charakterze profilaktycznym, która ma przygotować młodzież do ominięcia spotkania z uzależnieniami.

„Chciałem stworzyć opowieść, która jest najbardziej uniwersalna. Na scenie nie pojawia się główny bohater. Jego historię opowiadają brat, siostra, matka i ojciec. Są wizualizacje. Jest głośna muzyka i partie wokalne. W niektórych sekwencjach aktorzy bezpośrednio zwracają się do publiczności. Moim celem było stworzenie spektaklu, który jest czytelny w przesłaniu, a jednocześnie silny i mocny w wyrazie. Chciałbym by opowiadana historia bardzo mocno oddziaływała na wyobraźnię, nie tylko młodych ludzi, ale też dorosłych, rodziców” – podkreślił Pogonowski.

Jak przyznał, podczas pisania sztuki i przygotowywania jej inscenizacji korzystał m.in. z relacji osób uzależnionych, a także z doświadczeń podczas wcześniejszej pracy w ramach zajęć teatralnych w ośrodku opiekuńczo–wychowawczym.

Formuła spektaklu „Jazda” przewiduje w finale rozmowę publiczności z psychologiem. „Jedna dobra rozmowa może zmienić życie człowieka. Kiedy nazwiemy problem, może nastąpić punkt zwrotny, od którego wszystko zacznie się na nowo” – anonsuje przedstawienie płocki Teatr Dramatyczny. Premiera sztuki „Jazda” odbędzie się 25 lutego na scenie kameralnej. Projekt wspiera PKN Orlen w ramach działań na rzecz społeczności lokalnej „Orlen dla Płocka - Kultura z pasją”.