Ruszył nabór filmów na 9. Solanin Film Festiwal. Swoje fabuły, dokumenty i animacje mogą przesyłać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Obrazy powalczą w dwóch konkursach: Niezależnym oraz Offowym. Filmy można nadsyłać do końca kwietnia.

"Ponownie stawiamy na nowatorskich amatorów i doświadczonych profesjonalistów. Czekamy na obrazy, które są szczere, mocne i bezkompromisowe. Takie, które zmuszają do refleksji, ale także takie, które w humorystyczny sposób ukazują codzienne problemy. Czekamy na formy fabularne, dokumentalne i animowane" – napisali twórcy Festiwalu.

9. Solanin Film Festiwal odbędzie się w dn. 23-27 sierpnia w Nowej Soli w Lubuskiem.

Festiwal - jak zapowiadają organizatorzy - wypełniony będzie niezależnymi produkcjami z Polski, Europy i świata. Zgłoszone filmy powalczą w dwóch konkursach: Niezależnym i Offowym. Pula nagród tegorocznej edycji Solanina wynosi 6 000 zł; zdobywca Grand Prix otrzyma 3 000 zł.

Dyrektor Festiwalu Konrad Paszkowski zachęca twórców do zgłaszania produkcji. „W poprzednich edycjach elektroniczna forma zgłaszania filmów została przeprowadzona sprawnie, ale dzięki sugestiom twórców, udało nam się ją udoskonalić. W tym roku, dzięki założeniu własnego konta, twórcy będą mogli edytować zgłoszenie filmu oraz otrzymywać informacje o postępach w ocenianiu filmu” – zapowiedział dyrektor Festiwalu Konrad Paszkowski.

Festiwal przyznaje również „Mocnego Solanina” dla uznanych twórców bezkompromisowego kina. W poprzednich edycjach statuetką wyróżnieni zostali Wojciech Smarzowski, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski i Ryszard Bugajski.

Poza konkursami filmowymi w czasie tegorocznej edycji festiwalu odbędą się również liczne imprezy towarzyszące - artystyczne oraz sportowe.

Solanin Film Festiwal to offowy festiwal filmowy, który jak wskazują jego organizatorzy, wyrósł z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina.

Podczas imprezy są prezentowane przede wszystkim niezależne produkcje oraz ciekawe filmy polskie, europejskie i światowe.