Brytyjski intelektualista, pisarz, malarz i krytyk sztuki John Berger, laureat prestiżowej Nagrody Bookera za powieść "G.", zmarł w Paryżu w poniedziałek, w wieku 90 lat - poinformował we wtorek jego syn Jacob Berger.

Powieść Bergera, "G.", uchodziła w latach 70. za dzieło kultowe, popierające wyzwolenie się ludzi z więzów tradycyjnie pojmowanych ról społecznych.

Gdy w 1972 roku uważany za marksistowskiego intelektualistę Berger odbierał za tę książkę Nagrodę Bookera, najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii, wywołał skandal, deklarując, że połowę finansowego wyróżnienia przekaże na rzecz Czarnych Panter - radykalnej organizacji Afroamerykanów, która w początkowej fazie działalności stosowała terror. Przez swój kontrowersyjny gest Berger chciał zaprotestować przeciw "kolonialnej polityce" fundatora nagrody, koncernu Booker - pisze dpa.

W latach 50. książka Bergera "A Painter of Our Time" została wycofana z rynku przez brytyjskiego wydawcę z powodu domniemanych prokomunistycznych tendencji. Na znak protestu Berger opuścił Wielką Brytanię i osiedlił się we Francji, gdzie mieszkał do końca życia.

John Berger urodził się 5 listopada 1926 roku. Karierę artystyczną rozpoczynał jako malarz i krytyk sztuki. W Wielkiej Brytanii znany jest przede wszystkim z czteroodcinkowego serialu BBC "Ways of Seeing", poświęconej ukrytym znaczeniom w wizualnych przedstawieniach. Pisał także scenariusze i słuchowiska.

Po polsku ukazało się kilka jego książek, m.in. "Sposoby widzenia" (powstała na podstawie serialu BBC), "G.", "O patrzeniu" czy "Nasze twarze, moje serce, zwięzłe jak fotografie".

Filmowa biografia Bergera "Pory roku w Quincy: cztery portrety Johna Bergera" miała światową premierę na ubiegłorocznym Berlinale. To dzieło czterech osób, w tym wieloletniej przyjaciółki Brytyjczyka, aktorki Tildy Swinton.