"SUFiA" - to płyta Dominika Bukowskiego nagrana wraz z iracko-amerykańskim trębaczem Amirem ElSaffarem. Wybrałem polskie pieśni ludowe i przepuściłem je przez zasady arabskiej muzyki maqam; ku mojemu zdziwieniu zaczęły lepiej brzmieć - mówi wibrafonista Dominik Bukowski.

"Spełniło się moje marzenie. Udało mi się zaprosić Amira ElSaffara - artystę, którego drogę muzyczną śledziłem uważnie od pewnego czasu. To, jak łączy jazz z tradycją muzyki arabskiej, choć sam jest Amerykaninem - mieszka w Nowym Jorku, urodził się w Stanach - jego ojciec pochodzi z Iraku. W którymś momencie swojej pracy ElSaffar postanowił zgłębić muzykę ze stron ojca. Pojechał do Bagdadu, zaczął studiować u wielkich mistrzów tamtejszej muzyki, opanował tradycyjne instrumenty. Chciał zgłębić starą arabską muzykę maqam" - powiedział PAP Dominik Bukowski, wibrafonista i lider kwartetu, który zagrał na albumie "SUFiA".

Jak podkreślił, amerykański trębacz został zaproszony dzięki propozycji jednego z gdańskich klubów - Bokowski miał zagrać koncert, na który mógł zaprosić gwiazdę z zagranicy; koncert odbył się w ramach festiwalu Jazz Jantar. "Postawiono mi tylko jeden warunek - koncert będzie musiał być nagrany i wydany na płycie. Tym bardziej się ucieszyłem. Od razu pomyślałem o Amirze" - przyznał muzyk.

"Co jakiś czas spotykałem się z odmianami muzyki arabskiej. Znałem też muzykę Amira, która wydała mi się bardzo inspirująca. Pierwsza moja myśl była taka - nie będziemy robić muzyki arabskiej; nie pochodzimy stamtąd, nie czujemy jej tak, jak czuje Amir. Z drugiej strony, nie chciałem też grać mainstreamowego jazzu, bo po co zapraszać tak niezwykłego muzyka, jak ElSaffar, jeśli chce się grać zwyczajny materiał jazzowy. Uznałem, że my też możemy coś zaoferować - wzięliśmy więc na warsztat nasze piosenki ludowe" - tłumaczył.

Na albumie znalazło się 9 utworów - trzy autorskie kompozycje Bukowskiego, a także "Niedaleko Warszawy" z 1955 r. oraz "U młynarza", "Krakowiak" i "Oberek".

W poszukiwaniu materiału i inspiracji Bukowski sięgnął po pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga. "Wybrałem te najbardziej +plastyczne+, dające się przekształcić i przepuściłem je przez zasady muzyki maqam. Ku mojemu zdziwieniu te utwory zaczęły lepiej brzmieć!" - przyznał.

Jak podkreślił, na tej płycie ElSaffar gra więc polski folklor, ale w swój własny sposób. "Dodaje tej muzyce arabskiego ducha. Spotkaliśmy się gdzieś pośrodku. Wszystko jest podane w stylistyce jazzu, dla nas wszystkich najbardziej naturalnej. Wcześniej nie spotkałem się z projektem, w którym te dwa światy - polskiej ludowości i muzyki arabskiej - się spotykały. Dla niektórych było to wręcz szokujące połączenie" - opowiadał.

Na płycie występują: Dominik Bukowski (wibrafon), Amir ElSaffar (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas), Patryk Dobosz (perkusja). Album "SUFiA" kwartetu Dominika Bukowskiego ukazał się nakładem wydawnictwa Fundacji Słuchaj!