W dniu 26 października 2016 r. (środa) o godzinie 20.30 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty pokaz premierowy filmu dokumentalnego Eli Chrzanowskiej pt. „Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim”.

„Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim” to osobista, poetycka wędrówka po Meksyku śladami znanego i cenionego na świecie reportażysty i pisarza
– Ryszarda Kapuścińskiego. Film ukazuje współczesny Meksyk oraz ludzi, którzy osobiście znali Ryszarda Kapuścińskiego i dzielą się wspomnieniami o nim.

R. Kapuściński był w latach 1968-72 korespondentem Polskiej Agencji Prasowej na Amerykę Łacińską. Po tym okresie kilkukrotnie powracał do Meksyku, m.in. w 2001 roku na zaproszenie Gabriela Garcii Márqueza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wtedy to poprowadził warsztaty dla młodych latynoamerykańskich dziennikarzy. Dziś jako doświadczeni już reportażyści i pisarze, dzielą się oni w filmie swoimi refleksjami z tych inspirujących spotkań z „Maestro” (Mistrzem) – jak nazywał Kapuścińskiego Márquez.

Dokument jest także swoistą podróżą przez reportaże R. Kapuścińskiego, z których mało znane fragmenty czyta Dariusz Bugalski – popularny dziennikarz radiowej „Trójki”. Jest to drugi film Eli Chrzanowskiej po „Dom: Warszawa-Meksyk”, którego premiera miała miejsce w 2013 roku również w kinie Iluzjon. Obydwa dokumenty zostały zrealizowane dzięki stypendium rządu meksykańskiego, przy wsparciu meksykańskiej szkoły filmowej – Centro de Capacitación Cinematográfica.

Uroczystej premierze filmu w Iluzjonie Filmoteki Narodowej (Sala Stolica) będzie towarzyszyć spotkanie autorskie z Elą Chrzanowską oraz rozmowa z zaproszonymi gośćmi: Mirosławem Ikonowiczem – dziennikarzem i korespondentem PAP, autorem biografii „Hombre Kapuściński”; Romanem Czyżyckim – dyplomatą, I Sekretarzem Ambasady Polski w Meksyku w latach 1968-70; dr. Karolem Derwichem – specjalistą ds. Meksyku i Ameryki Łacińskiej z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.