Kilkuset członków Dyskusyjnych Klubów Książki weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek we Wrocławiu festiwalu Literacki Woodstock. W programie imprezy znalazły się warsztaty, wykłady, czytania oraz spotkania z pisarzami.

Wydarzenie jest częścią programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Zostało zorganizowane wraz z Instytutem Książki, który od 2007 r. prowadzi program Dyskusyjnych Klubów Książki promujący kulturę literacką w Polsce.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki, Literacki Woodstock, czyli ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, został zorganizowany z okazji 10-lecia działalności tego programu.

W programie imprezy znalazły się m.in. spotkania autorskie z pisarzami najchętniej czytanymi w Dyskusyjnych Klubach Książki oraz wykłady i prelekcje poświęcone literaturze.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać się m.in. z Rosą Montero - hiszpańską pisarką i dziennikarką „El Pais”. Przeczyta ona fragmenty swoich opowiadań, które do tej pory nie były tłumaczone na język polski. Gościem imprezy będzie również hiszpański pisarz Ildefonso Falcones, który przeczyta fragmenty swojej bestsellerowej powieści „Katedra w Barcelonie”. Odbędzie się także spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk.

Częścią festiwalu będzie również pierwsza publiczna prezentacja Światowego Hymnu Książki UNESCO, który powstał we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska od kwietnia tego roku sprawuje tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Tekst hymnu, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, stanowi wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”. Utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki. Po raz pierwszy hymn publiczne zostanie odśpiewane w sobotę na wrocławskim Rynku.

W Polsce funkcjonuje dziś 1,4 tys. Dyskusyjnych Klubów Książki. Co miesiąc spotyka się w nich ponad 10 tys. osób, aby rozmawiać o książkach i literaturze.

Festiwal Literacki Woodstock zakończy się w sobotę.