"Jarmark odbywa się corocznie podczas odpustu w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba. Patron katedry, opiekun pielgrzymów i zakonów rycerskich wspominany jest w Kościele katolickim 25 lipca" - powiedział dziennikarzom w środę kanclerz Kurii Metropolitarnej w Szczecinie ks. Sławomir Zyga.

Punktem centralnym będą msze święte odpustowe sprawowane przez abp. Andrzeja Dzięgę w najbliższą niedzielę oraz poniedziałek. Uroczystości poprzedzą rekolekcje, Nieszpory Jakubowe oraz Kapituła Katedralna.

W sobotę na placu przed szczecińską katedrą zaprezentuje się blisko 100 polskich i zagranicznych grup pielgrzymich, które biorą udział w Światowych Dniach Młodzieży. Stąd młodzi ludzie wyruszą w Marszu Narodów na Jasne Błonia, gdzie będą się modlić przy pomniku Jana Pawła II.

Podczas jarmarku na uliczkach okalających Bazylikę Archikatedralną oraz pobliski pl. Orła Białego swoje produkty i rękodzieło będzie prezentować ponad 300 wystawców z Polski, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy, Litwy i Węgier. Na straganach będzie można znaleźć m.in. malarstwo ludowe, rzeźby drewniane, kosze z wikliny i haft tradycyjny.

Jarmark Jakubowy to szansa poznanie zachodniopomorskich przepisów kulinarnych podczas wojewódzkiego finału konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". "Na stołach zagości ponad 90 produktów: miody, ryby, napoje, wyroby mięsne i cukiernicze. Szeroka ofertę potraw przygotowały koła gospodyń wiejskich, lokalnych grup rybackich, producentów tradycyjnej żywności" – wymienił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Jarmark to również koncerty. Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Pomorza Zachodniego: "Jarzębina", "Drawianki", "Suchanianki" oraz "Lipka". W piątek wystąpi Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, a w sobotę zespół Sharena wykonujący tradycyjne melodie bałkańskie.

W ostatnich latach jarmark odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy.