Widowisko plenerowe „966. Dagome Iudex” w reżyserii Andrzeja Pieczyńskiego, historyczna gra terenowa i m.in. warsztaty starosłowiańskiego pisma złożą się na trwający od środy na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) - Wielki Zlot Słowian.

Według historyków Ostrów Lednicki jest jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc chrztu Polski w 966 roku. Organizatorzy Wielkiego Zlotu Słowian, który odbędzie się w Wielkopolsce po raz pierwszy, chcą jednak skupić się przede wszystkim na życiu codziennym Słowian, pokazać wszystkie historyczne przemiany, jakie zachodziły w czasach Mieszka I – przez pryzmat zwykłych ludzi w X wieku.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP koordynator Zlotu Piotr Gerlach, popularność starosłowiańskiej tematyki wciąż wzrasta. „Ludzie interesują się historią w różnym wieku, ciekawi ich to co było. Wszyscy pamiętamy i jesteśmy przywiązani do daty 966, ale ludzie chcą też sięgać dalej, szukać swojej tożsamości” – mówił.

„Idea Zlotu to temat, który podjęliśmy z uwagi na jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, czyli aktu który wpisał nas w kulturę europejską. Chcemy jednak pokazać, że to był niezwykły czas, że pojawiła się wielka wartość, ale że przecież byliśmy już przedtem. Ostrów Lednicki jest więc idealnym miejscem - miejscem prasłowiańskim, bo to tu właśnie odbywały się te wszystkie ważne wydarzenia ponad 1000 lat temu” - dodał Gerlach.

Jednym z głównym wydarzeń podczas Zlotu będzie widowisko plenerowe „966. Dagome Iudex” w reżyserii Adama Pieczyńskiego oraz z muzyką Macieja Kucharskiego.

„Będzie to opowieść, w której przeplatają się losy Mieszka, który musi podjąć decyzję polityczną i ludu, który ma swoich bogów, wierzenia, a nagle pojawia się coś innego nowego, nieznanego. To historia opowiadana o tych wydarzeniach przez pryzmat człowieka – tego zwykłego i władcy, który zmieniał wtedy ich świat” – podkreślił Gerlach.

W spektaklu wystąpi m.in. Łukasz Nowicki, Jacek Kopczyński, Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, Olga Paszkowska, Andrzej Pieczyński oraz grupy rekonstrukcyjne z Polski i Czech.

„Chcielibyśmy dać też szanse zobaczenia w działaniu i życiu codziennym stanicę książęcą, bo Mieszko I czy też inni książęta kiedy przemieszczali się między grodami, to ruszała z nimi cała ich świta, od rzemieślników po rycerzy. Taka stanica rycerska na 160 osób powstanie właśnie przy Ostrowie Lednickim” – dodał koordynator.

W specjalnie przygotowanej na tę okazję „wiosce” można będzie zobaczyć dawnych rycerzy, rzemieślników, kowali czy garncarzy. Na uczestników i turystów czekać też będzie wiele atrakcji, jak koncerty, historyczna gra terenowa i warsztaty m.in. starosłowiańskiego pisma. Odbędą się także spotkania m.in. z naukowcami, archeologami i amatorami historii. Można będzie ponadto wybijać monety i przysłuchiwać się baśniom słowiańskim dla dzieci i dorosłych, oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych inspirowanych starosłowiańskim menu.

„Podczas Zlotu odbędą się także pokazy kina plenerowego, w tym pokaz premierowy filmu w reż. Marka Brodzkiego +Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 966+ z cyklu +Historia w ożywionych obrazach+ - będzie to pierwsza publiczna projekcja tego filmu. Widzowie będą mogli obejrzeć także +Wyspę Władców+ oraz +Krzyż i korona+ w reż. Zdzisława Cozaca” – podkreślił Gerlach.

Wydarzenie potrwa do niedzieli 29 maja. Organizatorzy są przygotowani na przyjęcie nawet kilku tysięcy turystów. Gerlach powiedział PAP, że już tworzone są koncepcje kontynuacji idei Zjazdu. Jak mówił, w planach jest stworzenie całej wioski, która mogłaby funkcjonować także poza Zjazdami – „inspirować historią i pełnić rolę edukacyjną”.

„Poza historią, Zjazd to też promocja tego regionu, który jest niestety wciąż mało znany. Większą popularnością cieszy się np. zachodni brzeg jeziora Lednickiego, czyli miejsca powstałe z inicjatywy śp. o. Jana Góry. Na wschodnim brzegu jest natomiast Ostrów Lednicki - siedziba Mieszka, są podgrodzia, stanowiska i cała polskość tamtego czasu. To miejsce ma nie tylko walory historyczne, ale i turystyczne” – powiedział.

Wydarzenie zostało dofinansowane m.in. ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.