statystyki

Buntownik w czasach konwenansów. Serial "Poldark. Wichry losu" w TVP1

autor: Malwina Wapińska15.01.2016, 08:50; Aktualizacja: 15.01.2016, 10:27
Poldark. Wichry losu

Aldan Turner i Eleanor Tomlinson w serialu "Poldark. Wichry losu"źródło: Materiały Prasowe

Gdy Ross Poldark powraca do rodzinnej Kornwalii po trzech latach walki w amerykańskiej wojnie, zastaje rzeczywistość daleką od tej, którą pozostawił. Jego ojciec nie żyje, majątek poszedł w ruinę, jałowa ziemia nie daje plonów, a należącą do rodziny kopalnię zamknięto, bo nie przynosiła dochodów. Co gorsza, ukochana Poldarka jest zaręczona z jego kuzynem.

Reklama


Reklama


Trochę z Jane Austen, trochę z sióstr Brontë. Czy istnieje lepsza recepta na udany serial historyczny? Adaptacja telewizyjna serii powieści historycznych Winstona Grahama o Rossie Poldarku zrobiła furorę w latach 70. Rolę szlachcica, który gnębił niegodziwców i podbijał niewieście serca, przed laty zagrał Robin Ellis. Po prawie czterdziestu latach stacja BBC znów sięgnęła po prozę Grahama. Okazało się, że „Poldark” spełnia wszelkie oczekiwania dzisiejszego widza przyzwyczajonego do wystawnych widowisk. Rzecz dzieje się w drugiej połowie XVIII wieku, czyli mniej więcej w tej samej epoce, w której rozgrywają się niezmiennie wielbione przez współczesnych powieści Jane Austen. To ta sama Anglia, którą znamy z „Dumy i uprzedzenia” – świat, którym rządzą konwenanse i w którym pozycja społeczna oraz pochodzenie mają znaczenie kluczowe. Patriarchowie rodów dzierżą w rodzinie władzę absolutną, małżeństwo jest traktowane jak kontrakt biznesowy, a mniej zamożne dziewczęta zmuszone są wypatrywać bogatego księcia z bajki na balach.

W nowej wersji wszystko zostało zrealizowane z odpowiednim rozmachem: zachwycają kostiumy, wspaniała scenografia i zapierające dech plenery malowniczej Kornwalii. Urodą zachwyca także występujący w roli głównej Aidan Turner – aktor znany dotąd głównie z „Hobbita”, który w serialu umiejętnie gra bohatera niepozbawionego przywar, choć pełnego uroku.

Gdy Ross Poldark powraca do rodzinnej Kornwalii po trzech latach walki w amerykańskiej wojnie, zastaje rzeczywistość daleką od tej, którą pozostawił. Jego ojciec nie żyje, majątek poszedł w ruinę, jałowa ziemia nie daje plonów, a należącą do rodziny kopalnię zamknięto, bo nie przynosiła dochodów. Co gorsza, ukochana Poldarka jest zaręczona z jego kuzynem. Młody bohater musi odbudować wszystko od zera, choć nikt nie daje mu większych szans. Czy mu się uda? Ross Poldark to bohater o wielu twarzach. Bywa mroczny jak bohaterowie powieści sióstr Brontë, choć drzemie w nim także natura idealisty i buntownika, który działa wszystkim na przekór.

Poldark: Trailer - BBC One

Poldark. Wichry losu | TVP 1 | piątek, godz. 20.25

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Reklama