W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych CinemaForum 2017 zostanie zaprezentowanych 27 krótkometrażowych filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Konkursowe propozycje oceni jury w składzie: reżyser Janusz Zaorski, aktorka Zofia Wichłacz, krytyk filmowy Michał Oleszczyk, reżyser Paweł Maślona i producent Mariusz Włodarski.

Wybrane przez selekcjonerów CinemaForum 2017 krótkometrażowe filmy były prezentowane i nagradzane na wiodących zagranicznych imprezach (m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance, Annecy, Clermont-Ferrand, Oberhausen). Konkursowe filmy zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki i wirtuozerią w sztuce opowiadania. CinemaForum 2017 to także dwie bardzo interesujące retrospektywy wiodących światowych festiwali krótkiego metrażu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand i Go Short w Nijmegen. W tym roku prezentujemy również osobną sekcję zatytułowaną „Czyste obrazy”. Znalazły się w niej filmy o szczególnie intrygującej formie, opowiadane przede wszystkim obrazem (stąd jej tytuł), rzadko, jeśli w ogóle, posiłkujące się dialogiem. W ramach pokazów specjalnych pokażemy „Milczenie Polskich Owiec”, czyli debiut reżyserski Macieja Stuhra. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Amalimbo trailer

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są KRÓTKIE SNY. Wybrane przez selekcjonerów CinemaForum krótkometrażowe filmy przypominają sny, bo tworzą sugestywne, wciągające i zapadające w pamięć światy zamknięte w krótkiej formie niczym „w łupinie orzecha”. - Jak dobre sny oferują oderwanie od rutyny codzienności, odpoczynek i wytchnienie. Co więcej, są podobnie jak sny ulotne. Reguły dystrybucji krótkiego metrażu sprawiają, że większości z nich nie sposób będzie zobaczyć gdziekolwiek poza festiwalem. Nie warto przegapić tej okazji – mówi dr hab. Marcin Adamczak, dyrektor CinemaForum.

CinemaForum 2017 to także bogaty program edukacyjny. Warsztaty i masterclassy, z których festiwal był znany do tej pory, uzupełni program edukacji profesjonalnej INTERFILMLAB. Jest on poświęcony zagadnieniom rynku filmowego, produkcji, dystrybucji i promocji filmów. Grono polskich ekspertów (Zofia Horszczaruk, Alex Leszczyńska, Joanna Solecka, Katarzyna Wilk, Mariusz Włodarski) poprowadzi wykłady traktujące o podstawach dobrego pitchingu, współpracy filmowców z producentem w trakcie developmentu projektu, strategii festiwalowej, promocji filmu w mediach społecznościowych oraz współpracy z agentem sprzedaży. Tegorocznym gościem specjalnym będzie Mia Bays z wykładem „Finansowanie filmów mikrobudżetowych oraz specyfika ich produkcji”.

16. Międzynarodowe Forum Filmów Niezależnych CinemaForum odbędzie się 8-12.11.2017 w Kinotece i kinie Jack’s w Warszawie. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.

Szczegóły na www.cinemaforum.pl >>