Linoryty trzech śląskich grafików: Mariana Jędrzejewskiego, Jana Nowaka oraz Rudolfa Riedla, ukazujące architekturę regionu i życie jego mieszkańców, od środy będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na wystawie prac tych twórców nieprofesjonalnych.

Ekspozycja zatytułowana "Czarno-biały świat" towarzyszy międzynarodowemu festiwalowi sztuki naiwnej Art Naif Festival i potrwa do 13 sierpnia.

"Na Śląsku sztuka naiwna, sztuka nieprofesjonalna była i nadal jest bardzo popularna. Kiedyś ci twórcy zazwyczaj byli pracownikami kopalni albo hut i właśnie w takich przykopalnianych, przyzakładowych domach kultury odbywały się dla nich zajęcia plastyczne (m.in. tak powstała słynna Grupa Janowska - PAP); większość z nich nie kończyła żadnej szkoły artystycznej" - powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy Małgorzata Kłych z Muzeum Górnośląskiego.

Zwiedzający wystawę obejrzą 39 grafik - autorstwa trzech śląskich samorodnych artystów: Mariana Jędrzejewskiego (1937–2001), Jana Nowaka (ur. w 1939 r.) oraz Rudolfa Riedla (ur. w 1937 r.) - które pochodzą z ostatnich trzech dekad XX w. oraz z początku XXI w. "Prezentowane prace to grafiki - linoryty wykonane techniką druku wypukłego. Charakteryzują się one silnymi kontrastami czerni i bieli, stąd wystawy +Czarno-biały świat+. Nie można jednak powiedzieć, że ze względu na kolorystykę są one przygnębiające" - podkreśliła Kłych.

Grafiki ukazują architekturę regionu i życie codzienne jego mieszkańców; przedstawiają m.in. św. Barbarę - patronkę górników, Matkę Bożą Piekarską, a także krajobraz miejski np. katowicką ulicę Damrota.

Prace w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Śląskiego oraz dwóch prywatnych kolekcji.

Jak przypomnieli bytomscy muzealnicy, wszyscy trzej wspomniani artyści byli uczniami Stefana Suberlaka – malarza, grafika, absolwenta katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, który w okresie PRL-u prowadził zajęcia m.in. w ogniskach plastycznych.

Po latach, każdy z artystów wypracował swój własny, odrębny styl. Charakterystycznym motywem w pracach Mariana Jędrzejewskiego, przedstawiających "wyśnioną, nadrealną architekturę miast", jest samotna postać; pojawiają się też wyobrażenia marzeń o miłości i akceptacji. Z kolei grafiki Jana Nowaka "służą zapisaniu przeżytych i ważnych zdarzeń", obrazujących relacje ze światem i ludźmi. Trzeci z artystów, Rudolf Riedel, tworzy prace podejmujące kwestie wielopokoleniowej rodziny i pracy w kopalni, nierzadko stosując alegorię i metaforę.

Tegoroczny, dziesiąty Art Naif Festiwal odbędzie się w Katowicach od 9 czerwca do 18 sierpnia. (PAP)