Ponad 200 osób z całego kraju zgłosiło się do udziału w III ogólnopolskim konkursie recytatorskim, poświęconym poezji i prozie tworzonej przez polskie więźniarki, które w czasie II wojny światowej trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck.

Eliminacje wojewódzkie odbędą się w dniach 15-16 marca, a finał - 6 kwietnia w Rudzie Śląskiej. Jednym z organizatorów jest Instytut Pamięci Narodowej.

Jak podała PAP Ewelina Małachowska z katowickiego oddziału IPN, w pierwszym etapie konkursu pt. "W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck" powalczy 215 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej chętnych zgłosiło się w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Etap wojewódzki organizowany będzie ponadto w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Lublinie i Kielcach.

Każdy z uczestników musi przygotować i wyrecytować jeden wybrany utwór poetycki z twórczości obozowych poetek oraz fragment prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek obozu Ravensbrueck, m.in. Wandy Półtawskiej, Wandy Kiedrzyńskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Urszuli Wińskiej czy Grażyny Chrostowskiej.

Prezentacja utworów nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Może być wzbogacona o muzykę, gest czy ruch - pod warunkiem, że służą one "twórczej interpretacji tekstu".

Pierwszy, wojewódzki etap zostanie przeprowadzony w dniach 15-16 marca. Zgodnie z regulaminem, do finału zakwalifikuje się od jednej do czterech osób z każdego regionu - w zależności od liczby chętnych.

Finał odbędzie się 6 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Jego uczestnicy wraz z opiekunami przyjadą do Katowic dzień wcześniej, by wziąć udział m.in. w wykładach i warsztatach poświęconych tematyce konkursowej, a także by zwiedzić stolicę woj. śląskiego.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów będzie w maju wyjazd do Niemiec do byłego obozu, "Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrueck".

Głównym celem przedsięwzięcia jest oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL (Konzentrationslager) Ravensbrueck oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu. Pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki tego obozu Maria Lorens podkreśla, że "jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy".

Od drugiej edycji konkurs ma zasięg ogólnopolski. W ubiegłym roku do finału dostały się 24 osoby z sześciu województw.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie "Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck" oraz samorząd Rudy Śląskiej.

Punktem wyjścia do zainicjowania konkursu była uchwała Senatu z 2011 r. ws. ustanowienia kwietnia tego roku miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrueck.

Podczas II wojny światowej do obozu Ravensbrueck w Niemczech trafiło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości. Zginęło ok. 92 tys. z nich. Największą grupę etniczną, około 40-tysięczną, stanowiły Polki i to niemal wyłącznie na nich hitlerowcy wykonywali pseudomedyczne eksperymenty.