Rusza platforma VOD Teatru Kwadrat - wirtualna scena teatralna, na której prezentowane będą wybrane spektakle i materiały audiowizualne stołecznego teatru. Na początek - 20 listopada - przedstawienie "Berek, czyli upiór w moherze".

"W ofercie VOD pojawią się między innymi archiwalne rejestracje popularnych przedstawień. Jedną z takich propozycji jest słynny Berek, czyli upiór w moherze według tekstu Marcina Szczygielskiego, gdzie niezapomniane kreacje sceniczne stworzyli Paweł Małaszyński i Ewa Kasprzyk" - poinformowała PAP koordynator ds. PR teatru Urszula Markowska.

Spektakl 20 listopada zostanie udostępniony się na platformie: www.teatrkwadratonline.pl.

"Rejestracja ostatniego zagranego na scenie Teatru Kwadrat Berka od lat pozostawała w teatralnym archiwum. Platforma VOD to szansa, by dać jej drugie życie. Z założenia nagranie miało być pamiątką dla aktorów i twórców. Uznaliśmy jednak, że warto się nim podzielić z naszymi widzami" – powiedział dyrektor Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego Andrzej Nejman, cytowany w przesłanej informacji.

Zaznaczono, że nagranie "zawiera materiał bonusowy w postaci symbolicznego podsumowania 10 lat Berka w wykonaniu Pawła Małaszyńskiego oraz zespołu".

"Choć od premiery sztuki w 2008 roku minęło przeszło 12 lat, jej temat nadal pozostaje jednym z najbardziej aktualnych i wywołujących dyskusje w polskiej przestrzeni publicznej" - napisała Markowska.

"Typowy polski blok. Typowe malutkie mieszkania. W jednym Anna - typowy moherowy beret. W drugim Paweł - typowy gej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi, oboje się nienawidzą. Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie życie, prześcigając się w wymyślaniu coraz większych złośliwości" - czytamy w opisie przedstawienia.

"To sztuka o tolerancji, potrzebie zrozumienia, akceptacji i poszukiwaniu miłości" – ocenił aktor Paweł Małaszyński. "I choć jest to komedia, a nasze postaci wzbudzają momentami salwy śmiechu, to na końcu pojawia się refleksja, że mimo tych zewnętrznych różnic i odmiennego światopoglądu, głęboko w środku wszyscy pragniemy tego samego" - wyjaśnił.

Zapowiedziano, że na platformie VOD Teatru Kwadrat będzie można zobaczyć "spektakle, które od lat cieszą się wielką popularnością na scenie Kwadratu - Przyjazne dusze w reżyserii Marcina Sławińskiego i Ciotkę Karola 3.0 w reżyserii Andrzeja Nejmana - a kolejne materiały są w przygotowaniu".

Aktualna oferta platformy VOD Teatru Kwadrat dostępna będzie pod adresem: www.teatrkwadratonline.pl.