9 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się premiera musicalu "Notre Dame de Paris" na podstawie powieści Victora Hugo. Sztukę realizują autorzy oryginalnego przedstawienia, które pokazano po raz pierwszy w Paryżu 16 września 1998 roku.

"Wyjątkowość tej realizacji polega na tym, że jest to jedno z najwybitniejszych przedstawień muzycznych na świecie z fantastyczną muzyką. Cały spektakl jest śpiewany, nie ma ani jednego słowa mówionego. Przedstawienie objechało cały świat, obejrzało go 11 milionów widzów. Polska wersja językowa jest siódmą wersją językową tego spektaklu" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dziennikarzom dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Igor Michalski.

Podkreślił, że scenografia "Notre Dame de Paris", która pojawi się w gdyńskim Teatrze Muzycznym jest pierwszą, oryginalną scenografią z paryskiej prapremiery. Poza stolicą Francji nie była ona do tej pory wykorzystywana w innych miejscach na świecie. "Mamy więc w Gdyni atmosferę i ducha tej prapremiery francuskiej" - dodał.

Największym elementem scenografii będzie ściana wzorowana na paryskiej Katedrze Najświętszej Marii Panny, zajmująca całe okno sceny. Po ścianie przemieszczać się będą tancerze, w górnych partiach akrobaci. Elementy scenografii stanowią także m.in. trzy dzwony różnej wielkości, klatka wiezięnna Esmeraldy, ściana więzienna, ruchome kolumny z efektownymi gargulcami.

"Po raz pierwszy na podczas realizacji +Notre Dame de Paris+ zagra też na żywo orkiestra wraz z chórem" - powiedział Michalski. Orkiestra gdyńskiego teatru liczy 17 muzyków, a teatralny chór składa się z kilkunastu śpiewaków.

Zgodnie z założeniami twórców, dotychczasowe realizacje spektaklu oparte były o nagrane podkłady muzyczne orkiestry i chóru - było tak także na paryskiej prapremierze musicalu.

Reżyserem spektaklu "Notre Dame de Paris" w Gdyni jest Gilles Maheu, twórca premiery w stolicy Francji sprzed 18 lat. W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się wówczas kanadyjski piosenkarz Garou, którego wykonanie piosenki "Belle" zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Country). Paryski pokaz w 1998 roku odbił się szerokim echem na całym świecie.

Autorem libretta i tekstów piosenek w "Notre Dame de Paris" jest Luc Plamondon, muzykę napisał włoski piosenkarz, muzyk i kompozytor Riccardo Cocciante, uważany za jednego z najpłodniejszych i uznanych artystów europejskich. Słowa piosenek przetłumaczył na język polski Zbigniew Książek, a pozostałe kwestie Piotr Olkusz.

Obsadę przedstawienia wybrano podczas castingów, które od lutego tego roku odbywały się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Przesłuchania muzyczne podczas castingu prowadził kompozytor Cocciante. Za casting dla tancerzy odpowiadał zaś choreograf Martino Mueller, Szwajcar na stałe mieszkający w Amsterdamie, mający w swoim dorobku wiele ważnych nagród m.in. nominację do nagrody Canadian Theater i nagrodę BWW Italy Award dla najlepszego choreografa muzycznego. Nad całością castingu czuwał asystent reżysera Wayne Fowkes.

W roli Esmeraldy będą występować Maja Gadzińska i Ewa Kłosowicz; Quasimodo - Michał Grobelny, Janusz Kruciński, w obsadzie musicalu jest też m.in. piosenkarz i aktor Łukasz Zagrobelny. Na scenie pojawi się 17 tancerzy 5 akrobatów. Około połowy obsady musicalu stanowią artyści gdyńskiego teatru.

W myśl umowy z francuską agencją Enzo Products posiadającą prawa autorskie do "Notre Dame de Paris" Teatr Muzyczny w Gdyni zobowiązał się do co najmniej 171 przedstawień "Notre Dame de Paris" od dnia premiery do 2019 r.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk poinformował na konferencji prasowej, że licencja do wystawienia "Notre Dame de Paris" kosztowała 100 tys. euro.