Jeden z najsłynniejszych musicali w historii gatunku - "Les Miserables" Claude'a-Michela Schoenberga będzie miał premierę w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Widowisko wyreżyseruje Zbigniew Macias. Premiera 14 października 2017 r.

Jeden z najsłynniejszych musicali, oparty na "Nędznikach" Victora Hugo, to rozgrywająca się na tle zamętu rewolucyjnego we Francji połowy XIX wieku opowieść o losach zbiegłego galernika Jeana Valjeana, ściganego przez bezkompromisowego inspektora Javerta.

Valjean, skazany za kradzież chleba, przechodzi na wolności duchową przemianę, zakłada rodzinę, opiekuje się osieroconą dziewczynką. Nie jest jednak w stanie uciec od prześladującej go przeszłości.

"Doszliśmy do wniosku, że jesteśmy gotowi na ten tytuł i dzięki temu na naszej scenie pojawi się wielka literatura i wielka muzyka" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser spektaklu Zbigniew Macias. "W castingach udział wzięło około 500 artystów; młodych, bardzo zdolnych ludzi z całej Polski, ale także doświadczeni artyści. Z nich wyłoniliśmy grupę, która zaprezentuje się w "Les Miserables".

Jak przypomnieli organizatorzy muzycznego widowiska, łódzki Teatr Muzyczny to pierwszy powojenny i przez jakiś czas jedyny teatr muzyczny w Polsce, który kontynuował tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Swoją działalność rozpoczął w 1945 r.

"Na początku był to teatr operetkowy, ale już w latach 50. pojawiły się pierwsze musicale. Także pierwsze utwory polskich kompozytorów wybrzmiewały na naszej scenie" - powiedziała Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. "To, że porwaliśmy się na realizację jednego z najsłynniejszych i najtrudniejszych musicali, jest uzasadnione naszą historią. Nadszedł czas, by zmierzyć się i z tym dziełem" - oceniła.

Podkreślono, że w ciągu 70 lat działalności placówki Teatr Muzyczny w Łodzi dał blisko 200 premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. Obecnie scena jest instytucją kultury, która służy mieszkańcom całego regionu łódzkiego, dając także przedstawienia w wielu polskich miastach poza regionem, m.in. w Warszawie. Swe produkcje prezentuje również na festiwalach, m.in. Europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, a także na zagranicznych scenach, m.in. Filharmonii Berlińskiej, Centrum Kultury w Berlinie i Koeningin Elisabethzaal w Antwerpii.

Obsada: Jakub Wocial, Marcin Jajkiewicz, Tomasz Rak, Paweł Erdman, Marta Kołatek, Katarzyna Łaska, Agnieszka Przekupień, Sylwia Frączek, Justyna Kopiszka, Joanna Jakubas, Emilia Klimczak, Ewa Spanowska, Michał Dudkowski, Mariusz Adam Ruta, Kamil Dominiak, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Deskiewicz, Piotr Kowalczyk, Agnieszka Gabrysiak, Beata Olga Kowalska oraz chór i balet Teatru Muzycznego w Łodzi.

Reżyseria: Zbigniew Macias; kierownictwo muzyczne: Michał Kocimski; scenografia: Grzegorz Policiński; kostiumy: Zuzanna Markiewicz; ruch sceniczny: Emil Wesołowski.