Najstarszy w Polsce teatr lalek - Teatr Baj przejdzie kompleksową rewitalizację i modernizację. Miasto przeznaczy na ten cel 25 mln zł, prace mają się zakończyć w 2019 r. Do tego czasu praski teatr nie zawiesza dzielności, szuka dla siebie nowego miejsca.

W piątek przedstawiciele władz Warszawy i wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm T4B Budownictwo i T4B - podpisali w Zarządzie Rozbudowy Miasta stosowną umowę. Termin realizacji projektu wynosi 24 miesiące, czyli prace budowlane powinny się zakończyć w lutym 2019 r. Wartość umowy to ponad 25 mln zł.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział, że po remoncie w budynku przy ul. Jagiellońskiej pozostanie tylko teatr i przedszkole, zniknie "funkcja mieszkalna". Sam teatr ma uzyskać o wiele lepszą przestrzeń, będzie miał salę dla 180 osób i dwie mniejsze, kameralne sale. Zmieni się także przestrzeń przedszkola.

"Jedną z większych barier funkcjonowania tego obiektu było to, że przedszkole i teatr trochę - jak słynne warszawskie ciasto +wuzetka+ - przekładały się piętrami pomiędzy sobą, co było bardzo niefunkcjonalne. Teraz chcemy to zmienić, żeby i przedszkole i teatr miały swoją wyodrębnioną przestrzeń. Zakładamy, że jeszcze w tym roku zostanie uzyskane pozwolenie na budowę i nastąpi wejście z remontem" - wyjaśnił Olszewski.

Zapowiedział, że wrześniu z budynku wyprowadzą się użytkownicy, dzieci z przedszkola trafią do innej placówki na Pradze Północ - po dwóch latach dzieci będą mogły wrócić do wyremontowanej placówki przedszkolnej.

Zastępca dyrektora Teatru Baj Wojciech Kasiak powiedział, że teatr na dwa lata opuści budynek przy ul. Jagiellońskiej, ale na pewno nie zawiesi działalności. Dodał, że teatr na czas remontu chciałby mieć stałą siedzibę. Obecnie poszukuje takiego miejsca, chciałby pozostać na Pradze.

Kasiak nie wykluczył, że teatr mógłby grać w dwóch różnych miejscach.

Rewitalizacja obejmie również teren wokół budynku – zostaną posadzone drzewa i krzewy.

Warszawski Oddział SARP na zlecenie Teatru Baj przeprowadził konsultacje społeczne oraz opracował wytyczne do koncepcji modernizacji i przebudowy obiektu. Wszystkie uwagi ogólne zostały uwzględnione w dokumentacji przetargowej i projektowej - zapewnia miasto.

Modernizacja budynku Teatru Baj i przedszkola to kolejna inwestycja w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy, na który do 2022 r. miasto przeznaczy 1,4 mld zł. Dzięki programowi powstało już m.in. Centrum Kreatywności Targowa i Muzeum Warszawskiej Pragi.