To przypowieść o słabnącej demokracji liberalnej w Imperium Rzymskim, dawnym, a zarazem współczesnym, w którym niespodziewanie władzę przejmują barbarzyńcy. W wyniku radykalnych decyzji nowej ekipy rządzącej rozpoczyna się proces upadku dotychczasowych wartości, obyczajów i kultury. Polska prapremiera sztuki z gatunku political fiction cenionego angielskiego dramaturga, tłumacza i reżysera, Dona Taylora (1936 – 2003) już 27 kwietnia w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Autor nie koncentruje się wyłącznie na politycznym wymiarze tej historii, pokazuje, jak barbarzyński żywioł wpływa na codzienne życie, jak rozpadają się przyjaźnie, kompromitują elity. Czy Julia dla kariery poświęci swoje przekonania i kochanka? Czy Adrian, idąc na dalekie artystyczne kompromisy, zachowa fotel dyrektora teatru? I jak te zdarzenia zmienią Marcusa? Don Taylor daje nam okazję prześledzić losy ludzi, którzy zostali zmuszeni podjąć – być może – najważniejsze decyzje w swoim życiu.

Don Taylor urodził się w Londynie w 1938 r. Studiował literaturę i język angielski na uniwersytecie w Oksfordzie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako reżyser w BBC. Między 1960 a 1990 wyreżyserował blisko sto spektakli telewizyjnych. Między innymi pierwsze sztuki Davida Mercera i Hugh Whitemore’a, również siedemnaście swoich własnych sztuk telewizyjnych oraz wiele klasycznych dramatów Szekspira, Granville-Barkera, Arthura Millera, Sheridana, Bułhakowa i Edwarda Bonda.

Tłumaczył i reżyserował dla Telewizji BBC i teatrów sztuki Sofoklesa: Król Edyp, Antygona (reż. Polly Findlay, National Theatre 2012) Edyp w Kolonie. Przetłumaczył również trzy sztuki Eurypidesa: Ifigenia w Aulidzie (reż. Katie Mitchell, Abbey Theatre i National Theatre 2004) Trojanki (reż. Katie Mitchell National Theatre 2007/08) i Helena.

W Compass Theatre, którego był przez jakiś czas wicedyrektorem, reżyserował Króla Lira i Rewizora Gogola Wystawił też kilka innych sztuk Szekspira, Shawa, Ibsena jak również kilka swoich własnych.

W 1996 wraz z Ellen Dryden założył First Writes Radio, niezależny zespół dramatyczny, który kontynuował produkcję wielu sztuk oryginalnych i adaptacji klasycznych powieś ci dla Radia BBC.

Wśród sztuk scenicznych napisanych przez Dona Taylora są m. inn.: The Roses of Eyam, The Exorcism , Doughters of Venice, Brotherhood, When the Actors Come, Retreat from Moscow, When the Barbarians Came (Czas barbarzyńców), The Road to the Sea.

W r. 1976 gościł w Polsce. W Teatrze Bagatela w Krakowie wyreżyserował własny dramat Egzorcyzm ( The Exorcism) . Zmarł w 2003 r.

Don Taylor „Czas Barbarzyńców” (When the Barbarians Came)

przekład ANDRZEJ ZIELIŃSKI
reżyseria JAROSŁAW TUMIDAJSKI
scenografia MIREK KACZMAREK
kostiumy GRUPA MIXER
muzyka STEFAN WESOŁOWSKIOsoby:

Marcus - Michał Mikołajczak
Julia – Katarzyna Dąbrowska
Kapitan Antony - Andrzej Zieliński
Adrian - Sławomir Orzechowski
Augustus - Piotr Garlicki
Claudia - Monika Kwiatkowska
Lavinia - Barbara Wypych
Octavius - Szymon Roszak
Tarquin - Rafał Zawierucha
Aktor - Sebastian Świerszcz
Reżyser Cloten – Monika Pikuła
Dramaturg - Dariusz Dobkowski
Barbarzyńca I - Jan Pęczek
Barbarzyńca II - Mikołaj Chroboczek
Premiera 27 kwietnia, godz. 19.00 - scena główna