Legendarna, wspaniała, wielka choreografia, która ma miejsce w historii sztuki tańca - powiedział dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski na konferencji przed premierą "Damy kameliowej" w choreografii Johna Neumeiera w Polskim Balecie Narodowym.

Artyści Polskiego Baletu Narodowego zaprezentują w piątek w Teatrze Wielkim w Warszawie premierę "Damy kameliowej" - baletu Johna Neumeiera w trzech aktach z prologiem, którego libretto amerykański choreograf oparł na powieści Aleksandra Dumasa syna.

W trakcie poniedziałkowej konferencji Neumeier wyjaśnił, że pomysł wystawienia "Damy kameliowej" z muzyką Fryderyka Chopina powstał w okresie, gdy pracował dla Stuttgart Ballet. "To kompozytor, którego znam i kocham. Stało się dla mnie jasne w jednej sekundzie, że w tym połączeniu jest ta ekspresja różnych poziomów stanów i napięć" - powiedział choreograf.

Neumeier zwrócił uwagę, że "bardzo inspirujące są solo fortepianowe Chopina". "Szukałem muzyki, która pokaże odchodzenie od świata intryg, która podkreśli uczucia, atmosferę tej książki" - dodał.

"Obchodzimy rok stulecia odzyskania Niepodległości, ale nikt nie zaprzeczy, że to przecież Chopin podniósł polskość do najwyższej wartości" - powiedział dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Zaznaczył, że "było zupełnie oczywiste, że w roku stulecia odzyskania niepodległości wprowadzimy (...) wątek nasycony treściami Chopinowskimi". "Jednym z jego przejawów jest właśnie spektakl Johna Neumeiera, za który jesteśmy prawdziwie wdzięczni. Legendarna, wspaniała, wielka choreografia, która ma miejsce w historii sztuki tańca XX i XXI wieku" - podkreślił Dąbrowski.

Zwracając się do amerykańskiego choreografa dyrektor Teatru Wielkiego powiedział: "witamy cię w okolicznościach takiego wzmożenia emocjonalnego (...) z głęboką wiarą, że to, co zaprezentujesz nam na scenie będzie wspaniałą kontynuacją tego doświadczenia 2018 - tak dla nas ważnego".

Neumeier wykorzystał w swoim balecie m.in. Koncert f-moll, Fantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur Fryderyka Chopina. Podczas przedstawień wykonają je pianiści Krzysztof Jabłoński i Marek Bracha z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

"Zaproszenie Johna Neumeiera do naszego teatru, do współpracy z naszymi tancerzami może zmienić życie tancerzy" - ocenił dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor. "Tancerze będą po tym doświadczeniu po prostu innymi artystami, nawet powiedziałbym - innymi ludźmi" - dodał.

Pastor zaznaczył, że "wystawienie tego baletu w naszym teatrze podnosi rangę zespołu" i pozwala wejść PBN do grona "tych niewielu zespołów, które się liczą w Europie i na świecie".

"Będzie to z pewnością najważniejsze wydarzenie sezonu baletowego w Polsce. Znakomity amerykański choreograf John Neumeier, twórca i dyrektor Baletu Hamburskiego, udostępnił Polskiemu Baletowi Narodowemu swoje legendarne dzieło" - czytamy w zapowiedzi premiery.

"Każdy zna tę historię z kart powieści Aleksandra Dumasa syna. Wielka miłość paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla porusza serca wszystkich, którzy poddali się jej romantycznemu urokowi. Od 1848 r. została przetłumaczona na niezliczone języki, jest ikoną melodramatu (...) Obiegła także sceny teatralne w swojej wersji dramatycznej, doczekała się przeróbki operowej w +Traviacie+ Giuseppe Verdiego, a z czasem także licznych ekranizacji" - napisano w materiałach prasowych Teatru Wielkiego.

Jak przypomniano w zapowiedzi spektaklu, "tę wzruszając opowieść wielokrotnie przenoszono także na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera".

"Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie powstało w 1978 roku w Stuttgarcie, a potem choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym. Wykonywane jest oczywiście w Hamburgu, a w ostatnich latach pojawiło się także na scenach Opery Paryskiej, American Ballet Theatre w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, a niedawno w mediolańskiej La Scali" - napisano w materiałach prasowych.

Autorem libretta, choreografii i koncepcji świateł jest John Neumeier. Scenografię opracował Juergen Rose.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Premiera w Sali Moniuszki TW-ON - 20 kwietnia o godz. 19. Kolejne spektakle - 21, 22, 24 i 25 kwietnia br.