25 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i 27 słuchowisk Polskiego Radia walczyć będzie o laury XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Impreza rozpocznie się w piątek w Sopocie.

W ramach konkursu spektakli Teatru Telewizji obejrzeć będzie można m.in. sztuki: „Do dna” autorstwa Ewy Kaim i Włodzimierza Szturca w reż. Ewy Kaim, „Ślub” Witolda Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz, „Wujek ’81. Czarna ballada” autorstwa i w reż. Roberta Talarczyka, „Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w reż. Pawła Woldana, „Bóg Niżyński” w autorstwa i w reż. Piotra Tomaszuka, „Alibi” autorstwa i w reż. Łukasza Wylężałka oraz „Emigranci” Sławomira Mrożka w reż. Piotra Cyrwusa.

W konkursie wystartują też: „Lekcja polskiego” Anny Bojarskiej w reż. Mariusza Malca, „Pan Jowialski” Aleksandra Fredry w reż. Artura Żmijewskiego, „Spiskowcy” Josepha Conrada w reż. Jana Englerta, „Rio” Marka Kochana w reż. Redbada Klynstra-Komarnickiego, „Wariacje Tischnerowskie” w reż. Artura "Barona" Więcka, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza w reż. Roberta Glińskiego, „Mock” Marka Krajewskiego w reż. Łukasza Palkowskiego czy „Pożegnanie” Stanisława Dygata w reż. Agnieszki Glińskiej.

Konkursowe spektakle telewizyjne oceniać będzie jury w składzie: Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Waldemar Krzystek (przewodniczący), Michał Kwieciński i Halina Łabonarska.

Z kolei wśród konkursowych słuchowisk znajdą się audycje przygotowane przez: Teatr Polskiego Radia - "Król Edyp", "Samotnik w teatrze", "Idę, tylko zimno mi w stopy" i "Traktat o miłości"; Radiową Trójkę - "Wojna światów 2050", "Sekcja", "Futbolistki" i "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce"; Radiową Jedynkę – "Jaguar", "Cud na Nowolipkach", "Rola błazna" i "Długie życie" oraz Radiową Dwójkę - "Cudze meble", "Ordonka", "Dzień, w którym umarł Prokofiew" i "Toccata C-dur".

W konkursowym zestawie znajdą się też słuchowiska lokalnych rozgłośni Polskiego Radia: "Serce ciemności" i "Stroiciel grzebieni" (PR Kraków), "Nie było czasu na strach" i "Kurcyuszowa- Szczecin prezydentówny Słomińskiej" (PR Szczecin), "Zachwyceni" (PR Olsztyn), "Obrona Sokratesa", "Bardzo dziwne" i "Dzień języka ojczystego" (PR Lublin), "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę" i "Josepha Conrada podróż po Polsce" (PR Rzeszów) oraz "Kuferek" (PR Gdańsk).

Słuchowiska radiowe oceniać będzie jury w składzie: Krzysztof Babicki, Piotr Mueldner-Nieckowski, Maria Pakulnis, Włodek Pawlik i Wojciech Tomczyk.

Na gali kończącej imprezę ogłoszeni zostaną laureaci nagród indywidualnych, nagród publiczności oraz Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji i słuchowiska Polskiego Radia.

Częścią gali, którą zaplanowano na poniedziałek, będzie także wręczenie Wielkich Nagród Festiwalu „za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia”. W tym roku nagrodami tymi uhonorowani zostaną Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka.

Pokazy konkursowych spektakli Teatru Telewizji będą miały miejsce w salach Multikina w Sopocie, a także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Gdyńskim Centrum Filmowym.

Ponieważ - decyzją polskiego Sejmu, br. jest Rokiem Zbigniewa Herberta, festiwalowi towarzyszyć będą słuchowiska i spektakle oparte na tekstach tego twórcy.

W ramach festiwalu odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania z aktorami i reżyserami. Wezmą w nich udział m.in. Katarzyna Dąbrowska, Edyta Jungowska, Jan Englert, Artur Żmijewski, Mariusz Bonaszewski, Danuta Stenka, Halina Łabonarska, Małgorzata Kożuchowska, Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A. przy współpracy z samorządem województwa pomorskiego oraz miastami Sopot, Gdynia i Gdańsk.