Teatr Wielki - Opera Narodowa działa cały czas dla publiczności – przede wszystkim poprzez platformę vod.teatrwielki.pl, bezpłatnie i w otwartym dostępie. Od czasu zawieszenia spektakli twórcy związani z teatrem za pośrednictwem naszego Facebooka i Instagrama zapraszają do swoich domów na próby, operowe czytanki, prywatne recitale, autorskie cykle edukacyjne czy przyspieszony kurs języka włoskiego.

Po znakomicie przyjętych streamingach Carmen, które zgromadziły ponad 40-tysięczną widownię, zapraszamy publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na spektakl baletowy online pt. Śpiąca królewna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasycznych spektakli baletowych, obowiązkowa pozycja w repertuarze niemalże każdego liczącego się zespołu baletowego na świecie. To niezwykłe widowisko oczarowuje dziecięcą widownię, a dorosłym ukazuje wszelkie walory baletu klasycznego. Gramy na vod.teatrwielki.pl w Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, i w dwie kolejne soboty: 18 i 25 kwietnia o godzinie. 18.00.

Śpiąca królewna to pokaz bogactwa towarzyszącego klasycznym produkcjom baletowym dbałym o każdy szczegół. Tak musiały wyglądać sławne w całej Europie widowiska baletowe w cesarskim Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu. Nie inaczej jest w warszawskiej inscenizacji. Przepych scenografii, wspaniali soliści i wielki zespół baletowy, bogactwo form tanecznych i przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego.

Wszystko to wyczarował na naszej scenie wielki rosyjski choreograf Jurij Grigorowicz, wzorując się na klasycznej petersburskiej wersji Mariusa Petipy. Oprawę plastyczną widowiska stworzyła dwójka światowej sławy włoskich scenografów – Ezio Frigerio zaprojektował wspaniałe pałacowe dekoracje, a Franca Squarciapino dopełniła je pięknymi stylowymi kostiumami. W tej zjawiskowej scenerii rozgrywa się u nas popularna opowieść o księżniczce Aurorze, uśpionej zaklęciem złej wróżki Carabosse i przebudzonej po stu latach pocałunkiem szlachetnego księcia Désiré.

Obsada:

  • Księżniczka Aurora – Chinara Alizade
  • Książe Désiré – Dawid Trzensimiech
  • Zła Wróżka Carabosse – Kristóf Szabó
  • Dobra Wróżka Bzu – Palina Rusetskaya
  • Błekitny Ptak – Patryk Walczak
  • Księżniczka Florina – Yuka Ebihara
  • Catalabutte – Carlos Martín Pérez
  • Kawalerowie – Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko, Gregor Giselbrecht, Marco Esposito
  • Królowa – Marta Fiedler
  • Król – Łukasz Tużnik

Spektakl zarejestrowany w maju 2019 roku.

Miłośników baletu oraz tych, którzy zawsze chcieli poznać jego podstawy, zapraszamy na wirtualne lekcje baletu. Pod okiem pedagoga Stéphane’a Dalle'a oraz tancerzy Polskiego Baletu Narodowego, Anny Czeszejko i Patryka Walczaka, można poznać podstawowe ćwiczenia oraz pozycje tańca klasycznego.

Poniedziałki i środy na operowym Facebooku to czas na naukę języka włoskiego. To przecież międzynarodowy język operowy, a niektóre określenia na stałe zagościły w mowie potocznej. Ich znaczenie wyjaśni nam włoski dyrygent Lorenzo Passerini przy pomocy wydanego przez TW-ON słowniczka Maestro ho capito! O muzyce po włosku, czyli po polsku. Zapraszamy już od najbliższej środy.

W piątki Bassem Akiki zaprasza na autorski cykl Dyrygent sam w domu – w którym odsłania tajniki pracy dyrygenta, kreatywnie i z przymrużeniem oka. Kim jest dyrygent? Przyjacielem? Czarodziejem? Przewodnikiem? Warto obejrzeć.

W niedzielne przedpołudnie oraz środowe wieczory na naszym profilu na Facebooku w ramach cyklu „operowe czytanki” Sambor Czarnota, którego publiczność TW-ON zna ze spektaklu Bajko, gdzie jesteś, czyta książki z naszej teatralnej biblioteczki. Po Słowiku przyszła kolej na Moni i Uszko, czyli Teatr Wielki - Opera Narodowa i mali melomani Grzegorza Kasdepke, z której najmłodsi będą mogli uczyć się teatralnego savoir-vivre’u. Artyści zachęcają #zostańwdomu – solistka Małgorzata Walewska w arii, która powstała specjalnie na tę okazję. Tadeusz Szlenkier natomiast przygotowuje się do recitalu w domowym zaciszu.