Nagrania dwóch spektakli z repertuaru warszawskiego Teatru Polonia - "Na czworakach" i "Pana Jowialskiego" – we wrześniu zostaną udostępnione w internecie. Na kanale YouTube będzie je można oglądać przez 6 miesięcy.

"Premiera internetowa spektaklu +Na czworakach+ Tadeusza Różewicza w reżyserii i z udziałem Jerzego Stuhra odbędzie się 5 września o godz. 19, zaś +Pana Jowialskiego+ Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego – 19 września o godz. 19" - poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Klaudyna Desperat.

"Na czworakach" Tadeusza Różewicza to tekst należący do polskiego kanonu teatralnego. "Kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Różewicz najwspanialszy. Jerzy Stuhr ten utwór uczynił lata temu tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś reżyseruje i interpretuje główną postać. Inteligent w swym poniżeniu i chwale" - czytamy w informacji o przedstawieniu.

"Reżyser Jerzy Stuhr mówił: +Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii+. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego" - napisano w przesłanej PAP informacji.

Występują: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Mateusz Kmiecik i Jerzy Stuhr. Reżyseria i reżyseria nagrania: Jerzy Stuhr. Zdjęcia zrealizował Andrzej Wolf. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Terlikowska. Muzykę skomponował Jerzy Satanowski. Za reżyserię światła odpowiada Adam Czaplicki.

Sceniczna premiera przedstawienia odbyła się 5 listopada 2015 r. Spektakl zarejestrowano w czerwcu br. w Teatrze Polonia (bez udziału publiczności na widowni).

Za produkcję telewizyjną odpowiada Paweł Hoffman.

"+Pan Jowialski+ to jedna z najbardziej kochanych przez teatr i publiczność komedii Aleksandra Fredry. Obok +Zemsty+ i +Ślubów panieńskich+ budząca też najżywsze dyskusje krytyki. Jednocześnie to utwór stwarzający wyjątkowe szanse na wielkie kreacje aktorskie i zawsze żywą reakcję publiczności" - czytamy na stronie Teatru Polonia.

Przypomniano, że "Boy nazwał +Pana Jowialskiego+ "sfinksem naszej literatury".

W spektaklu występują: Aleksandra Grzelak, Krystyna Janda, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Daukszewicz, Marian Opania, Wojciech Malajkat, Andrzej Plata, Krzysztof Pluskota oraz Rafał Rossa i Tomasz Przestępny.

Reżyseria i opracowanie tekstu - Anna Polony i Józef Opalski. Reżyseria nagrania - Krystyna Janda. Zdjęcia zrealizował Andrzej Wolf. Scenografię i kostiumy zaprojektował Ryszard Melliwa. Za reżyserię światła odpowiada Piotr Pawlik. Opracowanie muzyczne - Józef Opalski. Ruch sceniczny opracował Emil Wesołowski.

Premiera przedstawienia w stołecznym Teatrze Polonia odbyła się 25 kwietnia 2010 r. Spektakl na potrzeby prezentacji w internecie zarejestrowano w czerwcu br. w Teatrze Polonia (bez publiczności na widowni).

Za produkcję telewizyjną odpowiada Paweł Hoffman.

Premierowe pokazy przedstawień odbędą się poprzez transmisje Facebook Live na fanpage'u Teatru Polonia oraz w serwisie YouTube (na kanale Teatru Polonia i Och-Teatru, na których nagrania będą dostępne przez pół roku od premier internetowych).

"Wykonanie profesjonalnych nagrań było możliwe dzięki grantowi na przeniesienie spektakli w przestrzeń internetu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury +Kultura w sieci+" - napisała Klaudyna Desperat.